top of page

Porady naszych studentów

Tutaj ciekawe i sprawdzone porady naszych studentów.

Teksty należy przesyłać e-mailem na adres: ponadczasem.kielce@gmail.com podając:

imię i nazwisko autora z dopiskiem czy ujawnić nazwisko czy nie, a może tylko imię lub pseudonim?

Uszanujemy decyzję.

Zapraszamy do czynnego udziału w wirtualnym kontakcie

Czekamy na Twoje sprawdzone porady

Mieszanka omega 3&6 wg Dieta PH - około 60 płaskich łyżek stołowych - zamiast tabletek

490 g siemienia lnianego

170 g pestek dyni

170 g ziaren sezamu

170 g pestek słonecznika

Jeżeli jest to możliwe używaj nasion pochodzących z upraw organicznych. Istnieją rozbieżne opinie co do tego, czy lepiej jeść nasiona w całości, czy mielić je bezpośrednio przed spożyciem. Najlepiej zrobisz, jeśli połowę codziennej porcji nasion zmielisz, a drugą zostawisz w całości. Możesz postąpić także inaczej – jednego dnia mielić wszystko, drugiego pozostawić wszystkie nasiona w całości. Nigdy nie miel mieszanki na zapas.

  1. Wymieszaj wszystkie składniki i wsyp do szczelnego słoika.

  2. Przed podaniem prze sekundę lub dwie miel 1 łyżkę stołową mieszanki.

  3. Dosypuj do zup, płatków śniadaniowych, na warzywa  i kanapki.

Krystyna

Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego inaczej zwany miodkiem - zbliża się maj, najlepszy czas na zrobienie syropu

Jest bardzo łatwy do wykonania, zdrowy i naprawdę cieszy! Uważam, że to absolutnie genialny, praktyczny i jednocześnie romantyczny prezent. Kwiaty należy zbierać w suchy i słoneczny dzień. Powinny być dobrze rozwinięte, a przede wszystkim czyste – czyli takie, które wyrosły na czystych ekologicznie terenach, daleko od dróg i zabudowań. Najbardziej wartościowe są kwiaty majowe.

Podaję Wam ilość na kilka słoiczków, ale ja w tym roku zrobiłam już syrop z 1200 główek kwiatów mniszka, a właśnie robi się kolejna porcja z 800 kwiatów 🙂

Składniki:

  • 400 dobrze rozwiniętych kwiatów mlecza (same główki)

  • 1 cytryna

  • 1 litr wody

  • 1 kg cukru

  • Wykonanie: zebrane w suchy i słoneczny dzień główki kwiatów mlecza najpierw rozłóż (np. na gazetę), aby pozbyć się owadów. Po ok pół godzinie włóż je do obszernego garnka, zalej wrzącą wodą, lekko ugnieć, by zredukowały swoją objętość. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 15 minut. Pod koniec gotowania dodaj wyparzoną i dobrze wyszorowaną cytrynę pokrojoną na plastry. Zamieszaj, lekko ugnieć i przykryj pokrywką. Odstaw na co najmniej 12 godzin (ja odstawiam na całą noc). Następnie odcedź przez gazę i do wywaru dodaj cukier. Wymieszaj i gotuj na bardzo małym ogniu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Uzyskasz konsystencję lejącego miodu. Taki gorący syrop od razu przelej do dobrze umytych i wyparzonych, osuszonych słoiczków. Jeszcze gorące zawiń w koc na 2-3 godziny (sucha pasteryzacja). Następnie wyjmij je z koca, ustaw do góry dnem i zostaw do ostygnięcia. Odwróć je dopiero wtedy, gdy będą zupełnie zimne. Tak przygotowany syrop możesz przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu przez kilka miesięcy, a nawet lat.

  • Dawkowanie syropu z mniszka lekarskiego

Zaleca się stosowanie 2-3 łyżeczek syropu z kwiatów mniszka lekarskiego (inaczej zwanego miodkiem) dziennie. Dzieciom podaje się połowę tej porcji. Syropem można np. posłodzić herbatę, a także posmarować kromkę chleba. Ja mojej Helence robię lemoniadę, którą uwielbia.

·Zdrowa i pyszna lemoniada z syropem z mniszka

Bardzo proste – dodaj trochę syropu, sok z cytryny (mogą być plastry z wyparzoną i dobrze wyszorowana skórką, dla lepszego aromatu) i całość uzupełnij źródlaną wodą – bez gazu lub naturalnie lekko gazowaną. Można dodać pogniecione listki mięty, melisy lub werbeny cytrynowej, ale to już raczej dla dorosłych

Krystyna

bottom of page