top of page

Wycieczka do Łodzi

 

       W piątkowe przedpołudnie, 5-go kwietnia 2024 dwa autokary, na pokładzie których znajdowały się 104 osoby (!) - słuchacze naszego UTW „Ponad Czasem”, ruszyły z Kielc do Łodzi.

Plan pobytu w Łodzi składał się z dwóch części: krótki spacer z przewodnikiem po mieście oraz wieczorem musical w jednej

z najpopularniejszych scen  w kraju i najstarszym Teatrze Muzycznym w Łodzi. Parę godzin zwiedzania miasta to kropla w morzu ciekawości, kilka dni byłoby wskazane.

Ulica Piotrkowska, wizytówka Łodzi, zwana królową polskich ulic to kilkukilometrowy (ponad 4 km) szeroki deptak, otoczony zabytkowymi kamienicami, stanowi większą część miasta. Udana rewitalizacja zmienia w magiczny sposób oblicze miasta, kamienic, ulic, uliczek i licznych zakątków. Idąc Piotrkowską, uwagę naszą przykuwają płyty z gwiazdami i nazwiskami ze świata filmu czyli Aleja Gwiazd (ponad 90 nazwisk) oraz  pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek bruku z nazwiskami mieszkańców, związanymi z historią miasta i fundatorów.

Spacerując po Łodzi, szczególnie często zauważamy postindustrialną zabudowę, która jest bardzo charakterystyczna dla tego przemysłowego miasta, przypominając dawne lata.

W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej znajdują się liczne atrakcje, mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Fasady tych budynków posiadają ciekawe eklektyczne detale architektoniczne, które przykuwają wzrok.

Z ciekawością idziemy pod kamienicę nr 4, gdzie nad bramą widnieje napis: „Narodziny Dnia” i przenosimy się w artystyczny, baśniowy świat fantastyki – na fasadach kamienic zastosowana została technika nowatorska, której nie można spotkać nigdzie indziej na świecie.

Następnie udaliśmy się w niesamowite miejsce, jakim jest podwórze pod nr 3, gdzie znajduje się kamienica, której fasada pokryta jest nieregularnymi kawałkami luster, czego efektem jest ożywienie otoczenia. Jest to osobista i wyjątkowa realizacja artystyczna.

Spod pomnika Tadeusza Kościuszki kierujemy nasze kroki w stronę Manufaktury – następna wizytówka Łodzi i najbardziej rozpoznawalny obiekt przemysłowy - obecnie niespotykane centrum rozrywki, kultury, sztuki i handlu. Manufaktura to unikalne miejsce, łączące formy

i architekturę z budynkami dawnej fabryki. Na terenie tego obiektu mieliśmy chwilę na odpoczynek, więc grupy rozproszyły się, udając się na w miarę szybki posiłek.

Kulminacyjnym punktem naszego wyjazdu, oczywiście był musical „Skrzypek na dachu”; autokary dowiozły nas pod Teatr Muzyczny, gdzie czekała nas „uczta dla duszy”.

I to była „uczta” – znakomita choreografia, piękne pieśni, stylizowane kostiumy, wspaniałe

 kreacje artystyczne składały się na przedstawienie musicalu. Jest to mądra, wspaniała i wzruszająca opowieść o losach żydowskiej rodziny, żyjącej  w czasach carskiej Rosji sprzed wieku, określana jako arcydzieło gatunku. Przedstawiony obraz przemian w świecie, upadanie tradycji z konfrontacją z nowymi zjawiskami jest zawsze aktualny…

Piękny spektakl w rewelacyjnym wykonaniu, z muzyką towarzyszącą akcji, śpiewem i dialogami przeniósł nas w świat małej Anatewki i jej mieszkańców. Zapewnił nam wiele wrażeń zarówno radości, jak i chwile wzruszenia. Przedstawienie spotkało się z ogromnym uznaniem z naszej strony.

Wspomnę, iż postać Tewjego (mleczarza) gra Kielczanin z pochodzenia,  Grzegorz Szostak na zmianę z innymi artystami.

Zadowoleni, pełni wrażeń wracaliśmy w późnych godzinach nocnych do Kielc, a gwar niekończących się rozmów świadczył o naszej sile i dobrej kondycji. Barbara Wielińska

Foto: Jerzy Iwaniec

bottom of page