Zaproszenia 

19.07.2021

Maria Michoń NIEISTNIEJĄCE - zapraszamy na wystawę w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki"

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Marii Michoń pod tytułem "Nieistniejące" prezentowanej w Galerii "Dom Praczki od 17 lipca.

Wystawa będzie trwać od 17 lipca do 26 września 2021 roku

Maria Michoń swoją drogę artystyczną  zaczęła jako skrzypaczka w filharmonii częstochowskiej. Spędzała w budynku  filharmonii  dużo czasu, poznając różne zakamarki niedostępne dla zwykłego odbiorcy sztuki. Dopiero po kilku latach dowiedziała się, że filharmonia stoi na murach synagogi. To dzięki filharmonii powstał prezentowany cykl obrazów. W kręgu kultury żydowskiej Maria Michoń znalazła się głównie dzięki muzyce -  artystka dyryguje i śpiewa w zespole, który wykonuje muzykę żydowską. Podstawą do stworzenia zarówno obrazów, jak i projektów obiektów w przestrzeni miejskiej były archiwalne zdjęcia i stare kolorowane przedwojenne pocztówki. Stały się dla artystki punktem wyjściowym do działań twórczych  Jak sama pisze: „ Jako malarka postanowiłam wypowiedzieć się w sposób artystyczny w kwestii braku i tęsknoty za tym co utracone. Starałam się swoją pracą symbolicznie przywrócić do świadomości ludzi nieistniejące już synagogi. (…) Próba odnalezienia odpowiedniej formy powiodła mnie w stronę bardzo kolorowych, witalnych prac. Trudną tematykę skontrastowałam z barwną opowieścią. Ożywiłam czarno-białe fotografie. Mocno graficzne synagogi wibrują wręcz kolorem i są bardzo obecne. Wdzierają się w zastałą rzeczywistość, która jest barwna, intensywna, dość krzykliwa i bardzo dynamiczna.”

Wystawa w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” prezentuje synagogi w formie nieistniejącego miasta – uliczki przywróconych pamięci budynków. Na wystawie w zaaranżowanej pracowni malarskiej artystka podczas trwania wystawy będzie pracować nad obrazem dawnej kieleckiej Synagogi.

 

Galeria "Dom Praczki" Kielce ul Zamkowa 5/7

Czynna od wtorku do piątku 11.00-18.00

sobota- niedziela 10.00-17.00