Zaproszenia 

20.06.2021

Projekcja filmu „Krótkie popołudnie na Mazurach” – Kielce, ul. Warszawska 5, 23 czerwca 2021 r., godz. 17.00

Historia Jana Krzysztofa Kelusa, legendarnego barda opozycji demokratycznej, autora piosenek tzw. drugiego obiegu i jego żony Urszuli Sikorskiej Kuby będzie tematem kolejnego spotkania w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, 23 czerwca 2021 r.

 

Film w reż. Marii Dłużewskiej to opowieść o miłości i małżeństwie działaczy antykomunistycznej opozycji. Magia, która otacza tę parę polega na ich umiejętności niezwykle uważnego, przenikliwego obserwowania świata i ludzi, na żelaznym systemie wartości, a przede wszystkim na niezwykłej potrzebie wolności. Urszula i Janek idą przez życie, które jednocześnie jest zapisem najnowszej historii Polski. Dokumentaliści odwiedzili ich na Mazurach, by pokazać jeden dzień z życia barda i jego małżonki. Wypowiedzi bohaterów uzupełniają w filmie animacje Sławomira Zalewskiego. Film „Krótkie popołudnie na Mazurach” otrzymał główną nagrodę X Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.