top of page

od 10.06.2024

13 czerwca 2024, tym razem wyjątkowo w czwartek, o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej "Winda" w Kieleckim Centrum Kultury na otwarcie najnowszej wystawy "Kolory życia" z bogatej kolekcji Marii i Marka Pileckich - kolekcjonerów, którzy na gromadzenie swych zbiorów poświęcili 40 lat. Na co dzień w prywatnym użytku, tym razem w formie wyjątkowej ekspozycji blisko 70 dzieł, autorstwa 9 znakomitych polskich artystów XX i XXI wieku trafi do galerii i będzie dostępne szerszej publiczności. Wśród twórców pojawią się nazwiska: Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Urbalewicza oraz Andrzej Wróblewskiego. Pełna informacja na temat wystawy na stronie Galerii Winda oraz w opisie wydarzenia - wystawy "Kolory życia" na fanpage'u Galerii.

Wstęp wolny.

kolory zycia plakat DUZY.jpg

od 10.05.2024

Zapraszamy do Muzeum Dialogu Kultur o. Muzeum Narodowego w Kielcach  na nową wystawę czasową  "Bogowie i ludzie. Rok obrzędowy w litewskiej sztuce ludowej" od 16 maja do 20 października 2024 

Ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie.

Cykliczność zmian zachodzących w przyrodzie oraz ich nierozerwalny związek z losem człowieka wpłynęły na specyficzne postrzeganie czasu w kulturze ludowej. Rok dzielił się na pory, w których rytm prac rolniczych dyktowała przyroda, a odpoczynek związany był z celebracją świąt.

Wystawa złożona będzie z dwóch warstw narracyjnych. Jedną stanowić będą rzeźby świątków, przyporządkowanych odpowiednim dniom w kalendarzu. Święci Ci pełnili funkcję opiekunów chłopskiego losu, wyznaczali rytm życia, pracy i odpoczynku. Rzeźby, prezentowane na ekspozycji, pochodzą z ludowych kapliczek, najczęściej zwieńczonych bogato dekorowanymi krzyżami, będących charakterystycznym elementem litewskiego krajobrazu.

Druga warstwa narracyjna, ukazana poprzez stare fotografie, odnosić się będzie do codziennej ciężkiej pracy mieszkańców wsi, jak również zwyczajów i świąt celebrowanych na Litwie. W tej części zaprezentowane zostaną także nagrania archaicznych litewskich pieśni obrzędowych. Całość uzupełnią fragmenty poematu Krystiana Donelaitisa pt. Rok. Obrazy z życia chłopów z XVIII wieku.

Kuratorki: Joanna Kwiecień, Vilma Kilinskienė

Koordynator:  dr Artur Ptak

Aranżacja wystawy: dr Artur Ptak

Projekt graficzny druków: dr Michał Obiedziński

Czas trwania: 16 maja – 20 października 2024

0_MuzeumDK.jpg
bottom of page