top of page

WYSTAWY W KIELCACH

Info od 22.09.2023
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy ceramicznych rzeźb Adama Soboty

w piątek 29 września o godzinie 18.00 w Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum

"Dom Praczki" Kielce ul Zamkowa 5/7

 

EXUVIUM to zrogowaciała warstwa ciała zwierząt, która pęka a następnie jest zrzucana. Powłoka chroni ale i zarazem ogranicza. Obiekty zaprezentowane na wystawie w Galerii w Domu Praczki konfrontują skorupę z pustym wnętrzem.

Ceramiczne odlewy ciała artysty, poddane rozczłonkowaniu i dekonstrukcji oraz rzeźby inspirowane sztuką sepulklarną - pokazują jak zakorzenione w historii tradycje wyobcowania od stuleci pozwalają na tworzenie, narastanie i kostnienie wielowarstwowych różnic uzasadniając źródło konfliktów czy odrzucenia. Pancerz nawarstwień oddziela istotę człowieczeństwa od realnych działań i praktyk.

 

ADAM SOBOTA jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła. Otrzymał dyplom w 2000 roku w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej.

Był uczestnikiem licznych ceramicznych i interdyscyplinarnych wystaw w Polsce. Brał udział w międzynarodowych plenerach i sympozjach: w Cieszynie, Bolesławcu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jego formy rzeźbiarskie znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach w Polsce, USA oraz Szwecji

 

Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum "Dom Praczki" Kielce ul Zamkowa 5/7

AdamZaproszenie.jpg
bottom of page