WYSTAWY W  KIELCACH

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie pokonkursowej pt. "Żebro Ewy" podczas którego o obrazie kobiety w Biblii

opowie dr Michał Szczepaniak w czwartek 15 września o godzinie 18.00 w Galerii w "Domu Praczki" ul Zamkowa 5/7 W Kielcach.

 

Czy tylko żebro Ewy?
>> Dobre i złe, kusicielki i matki, silne i bardziej pragmatyczne od dzisiejszych kobiet.
>> Świadome czyhających na nie i ich potomstwo niebezpieczeństw, mężnie broniące tego, co dla nich najświętsze.
>> Pomoc domowa bez znaczenia w męskim społeczeństwie.
Takie obrazy kobiety w Biblii widzi współczesny odbiorca tekstu.
Czy autor Pisma tworzący z dominującej męskiej pozycji, dostrzegając różnorakie postawy i role kobiet, potrafił się zdobyć tylko na pochwałę kobiety dzielnej?  Otóż tekst biblijny idzie zaskakująco dalej.
>> W grafice wydarzenia została użyta praca Tomasza Biłki OP pt, "Pochwycona"

 

Od 9 sierpnia zapraszamy na nową wystawę pt. Żebro Ewy" do Galerii w "Domu Praczki".

 

Jak wygląda realna sfera, w której przeplata się potrzeba duchowości z wymogami codzienności? Jak kobieta odnajduje się dzisiaj w tej przestrzeni? Czy sacrum doświadczane i sacrum opisywane jest zależne od płci?  Wystawa prezentuje wybrane pod kątem tych pytań prace z dorobku twórców - laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSA 2021.

Konkurs, którego tematem było „Macierzyństwo Marii” zorganizowała w ubiegłym roku wrocławska Fundacja Maria i Marta przy wsparciu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta Wrocław. Fundacja poprzez swoje działania chce tworzyć w Kościele przestrzeń dla współczesnej sztuki sakralnej.

Główną nagrodę przyznano Błażejowi Guzie. Oprócz niego na wystawie są prezentowane prace: Tomasza Biłki, Beaty Kowalewskiej – Tylki, Piotra Depty- Kleśty, Agnieszki Lech Bińczyckiej i Marka Powiecki.

W większości krajów, również w Polsce, poziom religijności zależy od płci. W praktykach religijnych znacznie częściej biorą udział kobiety. Ze wszystkich badań socjologicznych wynika też, że kobiety są bardziej związane z Kościołem niż mężczyźni - poważniej traktują religijne normy i obowiązki.  Biblijna Maria jest kobietą – matką a Jej kobiecość ma charakter zarówno przyrodzony jak i nadprzyrodzony. Urodziła się człowiekiem płci żeńskiej ale została wzięta do nieba i Jej kobiecość nabrała charakteru sakralnego, stając się ideałem.

​​

OKSSa_Szczepniak wydarzenie.png
OKSSa wydarzenie2(1).png