WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ 

Wykład:  „Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C [HCV] - profilaktyka, objawy, leczenie”  

Termin wykładu: 13.12.2019 r. (piątek), godz. 14.00-15.00

Wykład przeprowadzi: dr Dorota Zarębska-Michaluk

MIEJSCE: Urząd Miasta Kielce, Rynek 1, 25-900 Kielce, sala obrad

Badania na obecność wirusa HCV: 13.12.2019r., przed wykładem [13.00-14.00] i po wykładzie [15.00-16.00]

Postój pojazdu: przy ulicy Leśnej -  w pobliżu wejścia do UM Kielce od strony parkingu wielopoziomowego.

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW realizuje pilotażowy projekt edukacyjny z zakresu profilaktyki zdrowia pn. Akcja Identyfikacja – program edukacyjny dotyczący wirusowego zapalenia wątroby typu C z bezpłatnymi testami w kierunku HCV. W 10 uniwersytetach trzeciego wieku [Łódź, Warszawa, Sławno, Gdańsk, Rzeszów, Szczecin, Kielce, Wrocław, Nowy Sącz, Gliwice] - w ciągu najbliższych 4 miesięcy - przeprowadzone zostaną wykłady dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu C wraz ww. bezpłatnymi testami w kierunku HCV.

HCV powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu C nazywany bywa cichym zabójcą. Stwierdzenie takie nie jest wcale przesadzone - zakażenie HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się dopiero  po wielu latach. Pacjenci często dowiadują się o nim już po wystąpieniu powodowanych przez wirusa marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego.

Szacuje się, że aktualnie około 150 tys. Polaków żyjących z HCV nie zdaje sobie z tego sprawy. Mało tego, niektórzy pacjenci otrzymali przed laty od lekarzy informację, że nie ma już dla nich leczenia, ponieważ zastosowana wówczas terapia nie pomogła.

Tymczasem dzięki nowym, dostępnym w Polsce od kilku lat, w pełni refundowanym przez NFZ lekom, HCV można wyeliminować z organizmu w ciągu 8 do 12, a rzadziej 24 tygodni. Skuteczność terapii przekracza 98 procent! Potrzebna jest tylko diagnoza i włączenie pacjenta do programu terapeutycznego. Kluczem do postulowanej przez Światową Organizację Zdrowia i całkowicie realnej eliminacji HCV w Polsce jest edukacja.

Dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku i w ogóle dla osób 60+ temat ten jest szczególnie istotny, ponieważ według lekarzy stanowią one grupę podwyższonego ryzyka. Przez lata HCV przenosił się głównie w placówkach ochrony zdrowia, a więc zakażone nim mogą być przede wszystkim osoby wielokrotnie hospitalizowane oraz takie, którym przetaczano krew przed 1992 rokiem. Dlatego osoby starsze, które miały w przeszłości wiele kontaktów ze służbą zdrowia, koniecznie powinny zrobić test w kierunku zakażenia. Takie badanie może uratować życie!!!

Wszyscy uczestnicy wykładów będą mogli przed nimi i/lub bezpośrednio po nich wykonać bezpłatny test w kierunku HCV w mobilnym gabinecie Fundacji Edukacji Społecznej. Wyniki testu będą dostępne w ciągu kilku minut.

 "Akcja Identyfikacja - program edukacyjny dotyczący wirusowego zapalania wątroby typu C" prowadzona jest we współpracy z firmą Gilead Sciences Poland.

Serdecznie zapraszamy!

Copyright © 2016

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

 "Ponad Czasem"

Nr konta bankowego:

11 2030 0045 1110 0000 0286 2280

  • w-facebook