WYSTAWY W MUZEUM HISTORII KIELC, ŚW. LEONARDA 4

Gorąco zapraszamy na nowe wystawy czasowe w Muzeum Historii Kielc!

 

Od 12 marca będzie można zwiedzać dwie prezentowane równocześnie ekspozycje: „Meteoryty ze zbiorów Krzysztofa Sochy – Sala dla Kolekcjonera” oraz „Podarunki. Depozyty. Odkrycia”. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o nich na naszej stronie internetowej: http://www.mhki.kielce.eu/wystawy-w-przygotowaniu

 

W związku z wystawami zaplanowaliśmy szereg spotkań, warsztatów oraz akcji internetowych: 

Spotkania:

12 marca (piątek) 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystaw „Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy – Sala dla Kolekcjonera” oraz „Podarunki. Depozyty. Odkrycia”. Niestety z powodu obostrzeń sanitarnych nie odbędzie się tradycyjny wernisaż wystaw, dlatego spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku.

 

14 marca (niedziela) o godz. 12.00 na muzealnym Facebooku opublikujemy materiał, w którym Krzysztof Socha oprowadzi po swojej kolekcji meteorytów, zaś Marcin Kolasa, kurator wystaw opowie o najciekawszych eksponatach, które trafiły do muzeum w ostatnich latach.

 

Pomiędzy 15 a 21 kwietnia 2021 r. planujemy spotkanie „Rozprawa o aerolitach czyli deszczu kamiennym…”. O dokładnym terminie poinformujemy wkrótce.

Dowiecie się Państwo o powstaniu w Kielcach pierwszego na ziemiach polskich doktoratu na temat meteorytów. Pracę pt. „Rozprawa o aerolitach czyli deszczu kamiennym…” opublikował w 1820 r. Franciszek Makólski nauczyciel kieleckiej Szkoły Rządowej. Druk wykonała kielecka drukarnia Jana Nepomucena Wodziczki.

Jeden z niewielu zachowanych egzemplarzy „Rozprawy…” F. Makólskiego można obejrzeć na ekspozycji pt. „Kolekcja meteorytów Krzysztofa Sochy” w salach wystaw czasowych Muzeum Historii Kielc.

 

9 maja 2021 r. Skąd się biorą eksponaty?

W czasie spotkania widzowie dowiedzą się jak muzeum pozyskuje eksponaty oraz przyjrzą się najcenniejszym i najciekawszym z nich. Zachęcamy do przygotowania przedmiotów, dokumentów i fotografii wyciągniętych z szuflad, piwnic i strychów (o ile warunki sanitarne na to pozwolą). W czasie spotkania pracownicy muzeum pomogą w ich identyfikacji i wycenie wartości. W przypadku nadal obowiązujących obostrzeń identyfikacja przedmiotów będzie możliwa na podstawie zdjęć przesłanych na maila: kolasa@mhki.kielce.eu

 

Warsztaty dla małych i dużych:

Uwaga! Wszystkie warsztaty będą przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi. W przypadku braku możliwości zorganizowania warsztatów stacjonarnie zapraszamy na wersję online. Prosimy o wcześniejsze rezerwacje pod numerem 41 340 55 27 lub drogą mailową rezerwacje@mhki.kielce.eu. W ten sposób można uzyskać wszystkie potrzebne informacje i odpowiedzi na temat planowanych warsztatów.

 

22 – 30 marca 2021 r. - Kosmiczne jaja

Warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych, podczas których powstaną ozdoby wielkanocne inspirowane meteorytami.

 

17 kwietnia 2021 r. - Jak rozpoznać meteoryt?

Warsztaty z udziałem Krzysztofa Sochy, w czasie których kolekcjoner opowie jak odróżnić meteoryt od skał ziemskiego pochodzenia. Zademonstruje również metody mechaniczne i chemiczne przydatne w identyfikacji meteorytów.

 

18 kwietnia 2021 r. - Historia na śniadanie: Autoportret z paletą

Wśród ostatnich nabytków muzealnych znajduje się praca malarska Rozalii Laszczyk „Autoportret z paletą”. Dzieło to będzie dla nas inspiracją do poznania kolejnych etapów powstawania autoportretu. Uczestnicy spotkania samodzielnie wykonają własne portrety.

 

19 – 30 kwietnia 2021 r. - Kosmiczna biżuteria

Warsztaty zainspirowane meteorytami, którym przypisywano niezwykłe wartości. Umieszczano je w świątyniach i wyrabiano z nich talizmany. Pamiętając o tym, wykonamy własną kosmiczną biżuterię. Zajęcia dla grup zorganizowanych.

 

28 – 29 kwietnia 2021 r. - Kosmiczne jedzenie: warsztaty we współpracy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Niezwykłe kształty i kolory meteorytów zainspirują nas w kuchni. Ciasteczka, kanapki a może przekąski?  Jakie potrawy swą barwą i kształtem przypominają kosmos? W niezwykły świat inspiracji zabiorą nas uczniowie z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

 

9 maja 2021 r. - Ażurowy kosmos: Instalacja artystyczna w przestrzeni Muzeum Historii Kielc. Przedsięwzięcie cechuje wyjątkowo lekka forma modyfikacji tradycyjnej sztuki ludowej, nawiązujący do kosmosu.

Przestrzeń warsztatowa będzie dostępna dla każdego chętnego uczestnika na naszym muzealnym dziedzińcu. W przypadku nadal obowiązujących obostrzeń i braku możliwości zorganizowania warsztatów stacjonarnie zapraszamy relację online z wydarzenia na naszym Facebooku.

 

Na muzealnym Facebooku, przez cały czas trwania wystawy organizujemy:

Quiz CZY ZNASZ GOŚCI Z KOSMOSU?: sprawdź swoją wiedzę o meteorytach, zdobądź kawałek kosmicznej skały! Pytania będą się pojawiały o stałej godzinie na naszym Facebooku w poniedziałki. Laureaci otrzymają nagrody podczas finisażu wystaw 16 maja 2021r. - tym największy szczęśliwiec zdobędzie prawdziwy meteoryt!

Quiz ODKRYWANIE, ZGADYWANIE!: jeśli byłeś na wystawie „Podarunki. Depozyty. Odkrycia” to sobie łatwo poradzisz z tymi pytaniami. A jeśli nie znasz odpowiedzi - przyjdź na wystawę! Pytania i zagadki będą publikowane na Facebooku w czwartki. Laureaci otrzymają nagrody podczas finisażu wystaw 16 maja 2021 r.

Zabawa fotograficzna KIELCE KIEDYŚ, KIELCE DZIŚ: zapraszamy na spacer po Kielcach z telefonem lub aparatem fotograficznym w ręku. Zadaniem będzie odnalezienie miejsc, których architektoniczne wizerunki będziemy publikować w piątki na naszym Facebooku, i wykonanie ich współczesnego odpowiednika. Zapraszamy wszystkich na kieleckie poszukiwania! Za zgodą autorów nadesłane zdjęcia zostaną publikowane. Laureaci otrzymają nagrody podczas finisażu wystaw 16 maja 2021 r.

 

Alicja Ciosek
Dział Edukacji i Promocji
ciosek@mhki.kielce.eu
41 340 55 27

Copyright © 2016

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

 "Ponad Czasem"

Nr konta bankowego podstawowego:

11 2030 0045 1110 0000 0286 2280

Nr konta bankowego pomocniczego:

75 1600 1462 1020 6072 0000 0002

  • w-facebook