MUZEUM HISTORII KIELC, ŚW. LEONARDA 4

Informujemy, że ruszyły zapisy na program wakacyjny Muzeum Historii Kielc - Aktywne wakacje z MHKi. Już teraz można dokonywać zapisów na lipcowe i sierpniowe spotkania. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na załączonym plakacie, a szczegóły - na www.mhki.kielce.eu, w zakładce "Edukacja".​

Muzeum powoli otwiera się dla zwiedzających - zapraszamy do odsłuchania na żywo w siedzibie Muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4 dwóch spotkań: Środy w muzeum ("Odrodzenie samorządu w Kielcach 1990 r.", 24 czerwca 2020, godz. 17) i spotkania współorganizowane ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich ("Obrona Lwowa w malarstwie polskim 1918 - 1939", 26 czerwca 2020, godz. 18). Obydwa spotkania będą transmitowane na żywo na Facebooku.
 

Zapraszamy także wszystkich chętnych na  zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem: przed piątkową prelekcją (26 czerwca 2020, godz . 17) oraz po niedzielnym finisażu wystawy czasowej 100 lat Huty "Ludwików" w Kielcach 1919 - 2020 (28 czerwca 2020, po godz. 12).

 Od czwartkowego popołudnia (25 czerwca 2020) na kieleckim rynku będzie można oglądać nową wystawę planszową Muzeum Historii Kielc - "Wojewodowie Kieleccy II Rzeczypospolitej". Wystawa zawiera biogramy wszystkich, którzy pełnili ten urząd w czasie II Rzeczypospolitej.

W następną środę (1 lipca 2020) zapraszamy na kolejną część Kieleckiego Atlasu Zabytków – Krzysztof Myśliński przedstawi prelekcję „Wacław Nowakowski i jego projekty w Kielcach”. Prelekcja rozpocznie się o godzinie 17. w siedzibie muzeum przy ulicy Świętego Leonarda 4. Równocześnie spotkanie będzie transmitowane na naszym Facebooku.


Jest już w kasie muzeum dostępna, w atrakcyjnej cenie 20 zł, książka z Serii Świętokrzyskiej "Korespondencja rodziny

Artwińskich 1889-1983. Kraków-Warszawa-Lwów", opr. przez naszego kolegę dr. Pawła Wolańczyka.

Jest już w muzeum kolejny tom Serii Świętokrzyskiej pamiętników, wspomnień i listów, wydawanej wspólnie z IPN-em i Woj. Biblioteką Publiczną w Kielcach. Tym razem  "Listy rodziny Artwińskich 1889-1983. Kielce-Kraków-Lwów" przygotowana i opatrzona obszernym wstępem przez  dr. Pawła Wolańczyka z naszego Muzeum. Skan okładki i krótki tekst informacyjny (poniżej).

Tom IV Serii Świętokrzyskiej:

Korespondencja rodziny Artwińskich (1889–1983). Kielce–Kraków–Lwów, wstęp, wybór i opracowanie Paweł Wolańczyk, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Kielc, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Kielce–Warszawa 2020, ss. 336.

  

Korespondencja rodziny Artwińskich (1889–1983) jest unikalnym źródłem opisującym trzy pokolenia jednej rodziny. Życie prywatne i zawodowe Stefana Artwińskiego – ostatniego prezydenta Kielc w II Rzeczpospolitej, jego rodziców, żony oraz dzieci. W tym syna Eugeniusza, profesora neurologii oraz psychiatrii związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie.

Na kartach książki czytelnik może odnaleźć nieznane dotąd szczegóły dotyczące ich wzajemnych relacji oraz motywów działań, ponadto przesyłane wiadomości zawierają cały wachlarz emocji: troskę o drugą osobę, szacunek dla najbliższych, ale czasem też irytację i wzajemne oskarżenia.

Jest to również ciekawe źródło ukazujące dwudziestowieczną burzliwą histo­rię Polski. Okres ten przyniósł wiele zmian. Można dzięki listom zapoznać się z funkcjonowaniem i sposobem myślenia drobnej szlachty zamieszkującej gubernię kielecką końca XIX i początku XX w., następnie zobaczyć dzień powszedni inteligencji kieleckiej, krakowskiej oraz lwowskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie przejmu­jące teksty zachowały się z lat II wojny światowej. Korespondencja oddaje realia okupacji: rozpacz związaną ze stratą najbliższych, rozłąkę z rodziną, osłabienie więzi międzyludzkich i pogorszenie jakości życia. Z kolei treść powojennych materiałów to przede wszystkim zmagania z „władzą ludową”, ale także z prze­mijającym życiem. W tym kontekście publikowana korespondencja ma walory uniwersalne, ponieważ podobną drogę w XX w. przechodziło wiele innych inteligenckich polskich rodzin. Książkę uzupełnia obszerny tekst, który zawiera aktualny stan badań dotyczący Stefana Artwińskiego i jego rodziny.

Copyright © 2016

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

 "Ponad Czasem"

Nr konta bankowego:

11 2030 0045 1110 0000 0286 2280

  • w-facebook