MUZEUM HISTORII KIELC, ŚW. LEONARDA 4

Dzień dobry,

W bieżącym tygodniu przygotowaliśmy dla Państwa spotkania online transmitowane na Facebooku

10 marca (środa) 2021, godz. 17 – w cyklu SEKRETY KIELC: Co to za nazwy?
Onomastyka – to raczej mało znana dziedzina nauki o języku. A szkoda, bo w nazwach miejscowości, rzek, wzgórz czy ulic, a także w lokalnych powiedzeniach, zapisana bywa pasjonująca historia. Góra Hałasa i góra Telegraf, doły Siekluckiego i ul. Wesoła – co się kryje za tymi i wieloma innymi nazwami. Transmisję ze spotkania na żywo poprowadzą: Krzysztof Myśliński oraz Leszek Dziedzic.

17 marca (środa) 2021, godz. 17 – w cyklu ŚRODA W MUZEUM: Biskup krakowski z Gór Świętokrzyskich – kariera Karola Teligi.
Leszek Dziedzic zaprezentuje sylwetkę pochodzącego z podkieleckiej wsi Bieliny biskupa krakowskiego, wywodzącego się ze znanego rodu, do którego należał m.in. słynny żeglarz Leonid Teliga.


Ponadto w marcu odbędą się transmitowane na naszym Facebooku, następujące spotkania:

24 marca (środa) 2021, godz. 17 – POZNAĆ WARTO, WIEDZIEĆ WARTO: Komu to potrzebne?
Często lekką rękę pozbywamy się domowych „staroci”, tych swoich i takich, które zostały po bliskich czy znajomych. Pożółkłe kartki, stare dokumenty, niepodpisane fotografie i przedmioty, których przeznaczenia nie znamy lub już ich nie używamy. A przecież wiele z nich to ciekawe źródła do historii miasta i mieszkańców. Warto je chronić, albo – oddać do muzeum. „Komu to potrzebne” to spotkanie właśnie o takich „niechcianych” rzeczach i o potrzebie ich ochrony. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Myśliński.
Zaledwie część muzealnych eksponatów można zobaczyć na wystawach stałych i czasowych. Jednak większość zbiorów pozostaje w magazynach. Nieczęsto nadarza się okazja, aby pokazać je publicznie, więc i zobaczyć można je wyjątkowo. O takich właśnie: przedmiotach, fotografiach, obrazach, a także ich autorach  – będzie mowa w czasie spotkań w cyklu „Poznać warto, wiedzieć warto”.

26 marca (piątek) 2021, godz. 18 – KIELECKIE CURRICULUM VITAE: Wędrująca osada
Drugie spotkanie o historii miasta pomiędzy powstaniem pierwszej osady a założeniem miasta lokacyjnego. Jak powoli zbliżały się do siebie: kolegiacka osada na Wzgórzu Zamkowym i biskupie, lecz przez świeckich zamieszkane, miasto. Gdzie były najstarsze place targowe i czy ul. Orla kryje jakąś tajemnicę? O Kielcach do kresu średniowiecza opowie  Krzysztof Myśliński.
Najkrótsza historia Kielc. Cykl dziesięciu wykładów o tysiącletniej historii miasta, prezentowanych w każdy ostatni piątek miesiąca. Mówić będą muzealni historycy - popularnie,  przystępnie, i z licznymi ilustracjami.

 

Pozdrawiam,

Alicja Ciosek
Dział Edukacji i Promocji
ciosek@mhki.kielce.eu
41 340 55 27

Copyright © 2016

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

 "Ponad Czasem"

Nr konta bankowego podstawowego:

11 2030 0045 1110 0000 0286 2280

Nr konta bankowego pomocniczego:

75 1600 1462 1020 6072 0000 0002

  • w-facebook