MUZEUM HISTORII KIELC, ŚW. LEONARDA 4

23.11.2021

Najbliższe wydarzenia w Muzeum Historii Kielc
 

W tym tygodniu w Muzeum Historii Kielc:

W środę (1 grudnia 2021 r.) o godz. 10. zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Dni kultury rosyjskiej”. Tym razem będzie to prelekcja połączona z kreatywnymi warsztatami, w których uczestnicy będą mogli wykonać m.in. tradycyjne rosyjskie nakrycie głowy zwane kokosznikiem. Kokosznik to ozdobny, usztywniany, wysoki czepiec, noszony w dawnych czasach przez zamężne kobiety w centralnej i północnej części Rosji przeduralskiej. Dzisiaj ten typ nakrycia głowy możemy spotkać głównie w sztuce rosyjskiej, gdzie stał się ogólnonarodowym symbolem tradycyjnego stroju i atrybutem pięknej kobiety.

W piątek (3 grudnia 2021 r.) o godz. 18. odbędzie się spotkanie związane z wystawą czasową „Splendor Cathedralis”. Tematem przewodnim będą luksusowe tkaniny przywożone z zagranicy, z których szyto szaty liturgiczne do kieleckiej katedry. Przedmioty te to znakomite przykłady wyrafinowanych umiejętności tkaczy ze Wschodu, Wenecji, Francji, Niemiec. To także nieprzebrane bogactwo technik, materiałów i motywów, wykonywanych rękoma utalentowanych polskich hafciarek. Krzysztof Myśliński w prelekcji pt. „Dawne tkaniny: kłopot czy wartość?” opowie o etapach ich powstawania oraz wyjaśni, w jaki sposób należy dbać o tak cenne tekstylia. Spotkanie będzie transmitowane na muzealnym Facebooku.

Oba wydarzenia odbędą się w siedzibie muzeum przy ulicy Świętego Leonarda 4. Przypominamy, że działamy w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych.

Pozdrawiam,
Alicja Ciosek
Dział Edukacji i Promocji
ciosek@mhki.kielce.eu
41 340 55 27