MUZEUM HISTORII KIELC, ŚW. LEONARDA 4

23.07.2021

Najbliższe wydarzenia i wystawy w Muzeum Historii Kielc

W niedzielę 25 lipca 2021 r. o godzinie 12. w ramach cyklu W samo południe odbędzie się spotkanie pt. Kieleckie tradycje gastronomiczne. Bartłomiej Tambor opowie o dawnej kieleckiej gastronomii, począwszy od pierwszych karczm, a skończywszy na PRL-owskich restauracjach. Przypomni, które lokale i bary cieszyły się największą popularnością wśród kielczan. Zapraszamy do siedziby muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4.

27 lipca o godz. 17.00 Muzeum Historii Kielc i Klub Sportowy Tęcza-Społem zapraszają na otwarcie wystawy planszowej „75 lat Klubu Sportowego Tęcza-Społem”. Inicjatorem powstania wystawy był niedawno zmarły nestor kieleckich dziennikarzy sportowych Antoni Pawłowski. Na 24 planszach widzowie będą mogli zapoznać się z początkami działalności klubu. Ekspozycję będzie można oglądać na kieleckim Rynku do końca sierpnia.

30 lipca o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej pt. "Dzieło potężne w dolinach Bobrzy, Czarnej i Kamiennej. Zabytki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na fotografii dawnej i współczesnej". Niestety z powodów sanitarnych spotkanie odbędzie się tylko dla osób z zaproszeniami i mediów. Wszystkich chętnych zapraszamy na zwiedzanie wystawy od 31 lipca 2021 r. Wszystkie informacje są dostępne na stronie poświęconej wystawie na www.mhki.kielce.eu

 

Pozdrawiam,
Alicja Ciosek
Dział Edukacji i Promocji
ciosek@mhki.kielce.eu
41 340 55 27

MuzeumWakacje.jpg

08.07.2021 - Muzeum Historii Kielc zaprasza na letnie atrakcje z Muzeum Historii Kielc
 

Nareszcie wakacje! Jak co roku, przygotowaliśmy bogaty program, zarówno dla dzieci i dorosłych, dzięki któremu będziemy mogli wspólnie cieszyć się letnim wypoczynkiem połączonym z edukacją i rozrywką. Szczegóły poniżej: 

 

W wybrane piątkowe wieczory zapraszamy na coroczne spotkania w Parku Miejskim im. S. Staszica. Pierwszy z nich odbędzie się 9 lipca (godz. 18) pod hasłem: „Ratujmy kieleckie zabytki”. Gwarantujemy nie tylko ciekawą dyskusję, ale i pokazy unikatowych fotografii.

W lipcu wracają również niedzielne spacery historyczne i spacery rodzinne. Na pierwszy z nich zapraszamy 18 lipca o godz. 11 na Białogon (zbiórka pod bramą Zakładów Białogońskich). W sierpniu poszukamy na Pakoszu żydowskich śladów. A na koniec wakacji (29 sierpnia) wybierzemy się na rodzinny spacer „Śladami niezwykłych budynków”.


Od 27 lipca na kieleckim rynku pojawi się plenerowa wystawa o kieleckim sporcie „Historia Klubu Sportowego TĘCZA”. Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia.

Na pozostałe atrakcje zapraszamy do Muzeum.  

Od 31 lipca, prócz wystawy stałej opowiadającej o historii Kielc, będzie można oglądać wystawę czasową prezentującą przedstawienia historyczne i współczesne zabytków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Zapraszamy na „Dzieło potężne. Zabytki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w dolinach Bobrzy, Czarnej i Kamiennej na fotografii dawnej i współczesnej”.

 

Ponadto, wracamy z naszymi wykładami w formie stacjonarnej. Zapraszamy na spotkania w stałych cyklach:

W środy, 14 lipca i 11 sierpnia o godz. 17 – „Sekrety Kielc” – poświęcone „zaginionemu miastu” oraz kulisom budowy Parku-Stadionu w Kielcach. A 28 sierpnia, również o 17. w cyklu „Poznać warto, wiedzieć warto” przypomnimy sylwetkę artystki Heleny Naksianowicz.

W niedzielę, 25 lipca „w samo południe” przybliżymy historię kieleckiej gastronomii.
W piątki, 6 sierpnia i 27 sierpnia o godz. 18. zapraszamy na kolejne odsłony ze serii „Kieleckiego Curriculum Vitae” w których opowiemy o Kielcach w okresie międzywojennych i trudnych latach wojny, okupacji i odbudowy.

Wszystkie wydarzenia ze stałych cyklów będą dodatkowo transmitowane w Internecie.

Pod koniec wakacji  inaugurujemy również tydzień kultur „Swoi nieznani” którego ideą jest przybliżenie kultur mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. W tym roku opowiemy o Łemkach. Od 17 do 22 sierpnia wspólnie z innymi instytucjami zapraszamy na spotkania, wykłady, koncerty i projekcje przybliżające ich losy i ciekawą kulturę. W tle symboliczne postacie – Nikifor i Warhol czyli łemkowskie ikony.

A dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy kilka propozycji zajęć – „Muzeum w drodze”, „Muzeum w akcji” (obie płatne 7 zł) i „Muzeum w Parku” (bezpłatne). Zapraszamy grupy zorganizowane oraz indywidualnych uczestników – kielczan i przyjezdnych – z kolonii, obozów i klubów osiedlowych. Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej w zakładce "Edukacja".

 

Pozdrawiam,

Alicja Ciosek
Dział Edukacji i Promocji
ciosek@mhki.kielce.eu
41 340 55 27