top of page

Piszą o nas, mówią o nas w roku 2021/2022

O Nas w Radiu Kielce

Na emeryturze też można się kształcić

Data publikacji: 12.10.2021 13:53

Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

„Gaudeamus Igitur” już po raz siódmy zabrzmiało na Kieleckim Uniwersytecie III Wieku „Ponad Czasem”. Nowy rok akademicki zainaugurowało prawie 300 słuchaczy.

Janina Łucak, prezes uczelni informuje, że w tym roku będą mogli wziąć udział w 28 wykładach i zajęciach, m.in. z historii sztuki, historii Kielc, znajomości obsługi komputera, a także w warsztatach z fotografii, malarstwa, tańca, literatury oraz języka angielskiego.

Jak dodaje Janina Łucak, będą też nowe propozycje dla seniorów. - W tym roku po raz pierwszy proponujemy spotkania z muzyką. Chcielibyśmy rozśpiewać cały nasz uniwersytet, a moim marzeniem jest stworzenie dużego chóru. Naszym studentom proponujemy także gry planszowe oraz wykłady prowadzone przez notariuszy z prawa codziennego, czyli coś, co się przyda każdemu seniorowi - dodała Janina Łucak.

Po raz siódmy, nowy rok akademicki zainaugurowała m.in. Walentyna Bielecka. Jak przyznała, uniwersytet to doskonały sposób spędzenia wolnego czasu w sposób interesujący
i aktywny.

- Gdy jest się na emeryturze, człowiek nadal chce żyć pełnią życia. Siedząc samotnie w domu, na pewno tego nie spełni. Zajęcia na uniwersytecie pozwalają mi się rozwijać i miło spędzać czas. Poza tym, poznałam tu wiele osób, z którymi spotykam się nie tylko na zajęciach, ale również prywatnie. Dzięki temu moje życie nic nie straciło na emeryturze w porównaniu z tym, jakie było przed emeryturą. Osoby, które chciałyby jeszcze dołączyć do grona studentów Kieleckiego Uniwersytetu III Wieku „Ponad Czasem” będą to mogły zrobić w najbliższy czwartek. Zapisy odbywać się będą w biurze uczelni.

W województwie świętokrzyskim działa około 20 uniwersytetów trzeciego wieku. Są m.in.
w Jędrzejowie, Ostrowcu Św., Opatowie, Pińczowie, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Staszowie, Stąporkowie i w Miedzianej Górze. 

O Nas w Echu Dnia

Inauguracja roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

"Ponad Czasem" z Kielc.

Gratulowano studentom chęci do nauki.

 Iwona Rojek 13 października 2021, 9:40 „Echo Dnia”

 

    Wiele słów uznania na temat chęci do zdobywania wiedzy i organizacji atrakcyjnych zajęć padło podczas inauguracji roku akademickiego Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”, która odbyła się we wtorek 12 października w Wojewódzkim Domu Kultury.

     Sala w czasie rozpoczęcia roku była wypełniona do ostatniego miejsca i bardzo optymistyczne było to, że wśród słuchaczy pojawiło się coraz więcej panów.

Janina Łucak, prezes zarządu Uniwersytetu powiedziała na wstępie, że przed pandemią było ponad 600 studentów, obecnie zapisało się 280 osób i wciąż jeszcze można dokonywać zapisów.

- Mamy 28 grup zainteresowań, w tym sekcję malarską, historii sztuki, promocji zdrowia, podróży wirtualnych, gimnastyka na basenie, naukę czterech rodzajów tańców, gry planszowe, chcemy też założyć duży chór – wymieniała prezes.

- Zajęcia i ciekawe wykłady poprowadzi 62 wykładowców. W sumie działalność rozpoczęliśmy już w wakacje, bo byliśmy na wycieczkach we Włoszech, Rumunii, Austrii, nad morzem i w górach. Prezes Janina Łucak podkreśliła, że pandemia zaburzyła im wiele planów, ale jest niezmiernie szczęśliwa z tego powodu, że w tym roku zaczynają normalne zajęcia.

      Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki był urzeczony tym, że mógł spotkać się w gronie tak przyjaznych i energicznych osób, pochwalił wszystkich przybyłych za chęć do poszerzania wiedzy i ciągłego rozwoju. - Obecnie trzeba uczyć się przez całe życie, tego wymaga od nas postęp cywilizacyjny – dodał.

      Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej pogratulowała Janinie Łucak, prezesowi Uniwersytetu "Ponad Czasem" wielkiego zaangażowania i ogromu pracy jaki wykonała na rzecz uczelni.

     Maria Zuba, doradca wojewody w imieniu wojewody Zbigniewa Koniusza wyraziła docenienie za chęć uczenia się, na które często nie było czasu w okresie aktywności zawodowej.

       Przykładem takich mieszkańców byli Igor Hersztański z żoną i co ciekawe, to pan Igor po 10 latach uczęszczania na Uniwersytet zachęcił po pięciu latach do dołączenia na nie swoją małżonkę.

      Z kolei zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Arkadiusz Ślipikowski pogratulował stworzenia niezwykłej tkanki naszego miasta i pokazania tego jak można ciekawie i fajnie żyć.

      Oficjalnego otwarcia roku akademickiego dokonała doktor habilitowany Małgorzata Stawiak-Ososińska, potem wspólnie odśpiewano pieśń Gaudeamus Igitur i złożono ślubowanie. Inauguracyjny wykład zatytułowany „Życie w pandemii dawniej i dziś” wygłosiła doktor Małgorzata Kaczmarczyk z Collegium Medicum UJK.

bottom of page