top of page

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza w czwartek, 25 kwietnia 2024 r.  na spotkanie w ramach Klubu Podróżnika. 

 

Egipt szlakiem oaz Pustyni Zachodniej. Spotkanie z Danutą Rasałą w Pałacyku Zielińskiego w czwartek, 25 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny.


Zapraszamy do Egiptu, o którym Herodot mawiał, że „jest darem Nilu”. Obszary pustynne zajmują 95% powierzchni kraju, ale egipska Sahara nie jest monotonna. Kredowe formacje skalne Parku Narodowego Białej Pustyni, powstałe na skutek działania wiatru i erozji, wyglądają jak dzieła sztuki. W tym miejscu wyobraźnia sugeruje rozmaite skojarzenia. W świetle księżyca stają się nawet podobne do gór lodowych. Koloryt Czarnej Pustyni pochodzi od dawnej aktywności wulkanów, rozsiane bazalty sprawiają, że krajobraz jest mroczny. Wrażenie potęguje skala tych miejsc.

Oazy Pustyni Zachodniej są położone w depresjach, każda posiada własną historię, atmosferę i relaksujący klimat. Tutejsze zabytki i nieustające prace badawcze dostarczają nadal istotnych dowodów znaczenia oaz w historii Egiptu. Odwiedzimy oazę Siwa z turkusowymi basenami solnymi, która znajduje się tylko 40 km od granicy z Libią. W oazie Baharija posłuchamy historii odkrycia złotych mumii. W pierwszym dniu ramadanu z oazy Dachla dotrzemy do oazy Charga, tutaj spróbujemy miejscowego napoju, który pije się przed posiłkiem przerywającym post tuż po zachodzie słońca. Dalsza trasa doprowadzi nas do Luksoru, skąd dotrzemy do tajemniczego Abydos. Na zachodnim brzegu Nilu wejdziemy do grobowców dostojników, będziemy gośćmi w domu ostatnich mieszkańców wioski Old Gurna. Nasze spotkanie zaczniemy i zakończymy w Kairze przyozdobionym ramadanowymi fanusami.

Egipt szlakiem oaz Pustyni Zachodniej. Spotkanie z Danutą Rasałą w Pałacyku Zielińskiego w czwartek, 25 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej www.palacykzielinskiego.pl.

 

https://www.palacykzielinskiego.pl/imprezy/2024/447-klub-podroznika-egipt-szlakiem-oaz-pustyni-zachodniej-spotkanie-z-danuta-rasala

 

Pozdrawiam
Karol Wójcik
41 367 67 71 wew. 14

Dom Środowisk Twórczych
Pałac T. Zielińskiego
Kielce, ul. Zamkowa 5
www.palacykzielinskiego.pl

20240425-kp-egipt-plakat.jpg

śmierć mnie nie pokonała

w ramiona swe nie utuliła

jeno dech zatrzymała

zaś reszta moja najgłębsza

w Górach pozostała

tam możesz mnie spotkać

tam słuchać i opowiadać

dziś skałą i opoką jestem

nie płacz już

 

Szanowni Państwo!

W imieniu Organizatorów : Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego i Rodziny gorąco Państwa zapraszamy na Wieczór Wspomnień poświęcony kieleckiemu alpiniście i wspinaczowi śp. Pawłowi Kopciowi, który na zawsze pozostał w górach najwyższych 3 lipca 2023 roku w czasie zejścia ze zdobytego dzień wcześniej wierzchołka Nanga Parbat. 

Spotkaniu Rodziny, Przyjaciół i Znajomych Pawła towarzyszyć będzie zjawiskowa Wystawa eksponatów związanych z pasjami, ciekawością świata i różnorodnością zainteresowań "Kopcia".

Spotkajmy się w Książnicy Uniwersyteckiej UJK 9 maja 2024 r. o godz. 18.00, spędzić ten wyjątkowy wieczór razem...

Kopeć_plakat B5.jpg
bottom of page