CENTRUM EDUKACYJNE IPN "PRZYSTANEK HISTORIA"
Szanowni Państwo,
17 września 2024 roku to dzień 85. rocznicy ataku ZSRS na Polskę. To także Światowy Dzień Sybiraka. W tym dniu zapraszamy na uroczystości, które rozpoczną się mszą świętą w kościele garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach
o godz. 10.30.
Główne uroczystości odbędą się przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki na kieleckiej Kadzielni o godz. 12.00. W uroczystościach weźmie udział Jan Józef Kasprzyk, doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie przejdziemy na Cmentarz Stary w Kielcach, gdzie o godz. 13.00 złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod Pomnikiem Sybiraków oraz pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim.
Organizatorzy uroczystości: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki Kielce, Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”. Współorganizatorzy: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Urząd Miasta Kielce.
IX Przegląd „Historia w filmie”: pokaz filmu „Orzeł. Ostatni patrol”
Pokaz filmu pt. „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta odbędzie się we wtorek 17 września o godz. 18.00 w kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Seans będzie częścią IX edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Film zostanie poprzedzony wstępem Marka Jończyka z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze IPN w Kielcach. Wstęp wolny!
Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.
Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wyrusza w niebezpieczną misję na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się mierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.
W filmie wystąpili znani i cenieni aktorzy. Na ekranie zobaczymy Adama Woronowicza, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta czy Tomasza Włosoka. W jedną z ról wcielił się także pochodzący z Kielc Rafał Zawierucha.
IX Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”
W programie przeglądu znalazły się filmy w reżyserii Jacka Bławuta, Roberta Glińskiego, Jonathana Glazera, Thora Kleina, Jana Komasy, Marcina Koszałki, Krzysztofa Łukaszewicza, Michała Rogalskiego, Tadeusza Syki i Rafała Wieczyńskiego. Poruszają one problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.
Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).
Projekt został objęty patronatem medialnym przez TVP 3 Kielce, Radio Kielce SA, Radio eM Kielce i Echo Dnia.
Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu do marca 2025 roku.
Pozdrawiam
Dariusz Skrzyniarz
Asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach
tel. 696 826 381
kom. 791 945 177
Info od 10.04.2024
Szanowni Państwo,
W kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach rozpoczęła się IX edycji Kieleckiego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski.
Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od kwietnia 2024 do marca 2025 r.
W programie przeglądu znajdują się filmy w reżyserii Jacka Bławuta, Roberta Glińskiego, Jonathana Glazera, Thora Kleina, Jana Komasy, Marcina Koszałka, Krzysztofa Łukaszewicza, Michała Rogalskiego, Tadeusza Syki i Rafała Wieczyńskiego. Poruszają one problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.
Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).
Projekt został objęty patronatem medialnym przez TVP 3 Kielce, Radio Kielce SA, Radio eM Kielce i Echo Dnia.
Terminarz IX edycji przeglądu filmów fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”:
1. „Golgota wrocławska”, reż. Jan Komasa, 2008 r. – 16.04.2024
2. „Raport Pileckiego”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2023 r. – 21.05.2024
3. „Czerwone maki”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2024 r. – 11.06.2024
4. „Biała odwaga”, reż. Marcin Koszałka, 2024 r. – 16.07.2024
5. „Ciotka Hitlera”, reż. Michał Rogalski, 2021 r. – 20.08.2024
6. „Orlęta, Grodno’39”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2022 r. – 17.09.2024
7. „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. Rafał Wieczyński, 2009 r. – 15.10.2024
8. „Orzeł. Ostatni patrol”, reż. Jacek Bławut, 2022 r. – 12.11.2024
9. „Figurant”, reż. Robert Gliński, 2023 r. – 10.12.2024
10. „Strefa interesów”, reż. Jonathan Glazer, 2024 r. – 28.01.2025
11. „Powstaniec 1863”, reż. Tadeusz Syka, 2024 r. – 11.02.2025
12. „Geniusze”, reż. Thor Klein, 2021 r. – 11.03.2025
Pozdrawiam
Dariusz Skrzyniarz
Asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach
tel. 696 826 381
kom. 791 945 177
kom. 600 176 077