top of page

CENTRUM EDUKACYJNE IPN "PRZYSTANEK HISTORIA"

Szanowni Państwo,
W cyklu filmowym IPN pt. „Nie tylko Ulmowie” ukazał się odcinek przedstawiający historię ze Skarżyska-Kamiennej. Film „…bo dawał Żydom chleb” opowiada o Tadeuszu Nowaku, pracowniku niemieckiej fabryki Hugo Schneider AG (HASAG), a zarazem żołnierzu Armii Krajowej, który został zamordowany przez Niemców za przekazywanie jedzenia żydowskim więźniom pracującym razem z nim.

Historię opowiedział dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach. Film jest dostępny w serwisie YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=5xzmLZAdHbE

Wersja tekstowa oraz audio do pobrania i wykorzystania została zamieszczona w portalu przystanekhistoria.pl:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/audiovideo/audio/nie-tylko-ulmowie/106689,Bo-dawal-Zydom-chleb-Tadeusz-Nowak-ps-Szperacz-Skarzysko-Kamienna.html
 

Niemcy, po zajęciu Polski we wrześniu 1939 r., nie tylko rozpoczęli mordowanie polskich elit, ale także przejęli polski system ekonomiczny, w tym fabryki. Sieć takich zakładów okupanci oddali w zarząd koncernowi zbrojeniowemu z Lipska Hugo Schneider AG (HASAG). Dyrektorem filii w Skarżysku Kamiennej był urzędnik lipskiego ratusza i essesman Egon Dalski.

W tego typu fabrykach byli zatrudnieni Żydzi, uwięzieni w obozach pracy, oraz Polacy, zwani robotnikami „wolnościowymi”. Jednak, jeśli nie podjęli oni pracy, byli zagrożeni wywiezieniem na roboty przymusowe do Niemiec. Takim właśnie polskim robotnikiem był w Skarżysku-Kamiennej Tadeusz Nowak. Pracował jako ślusarz, a jednocześnie, jako żołnierz konspiracyjnej Armii Krajowej, kierował pozyskiwaniem amunicji do walki z Niemcami. Mimo kary śmierci, ogłoszonej przez okupantów, nawet za najmniejszą pomoc Żydom, Nowak wraz ze swoją grupą przekazywali żydowskim więźniom żywność oraz listy. Tuż przed Wielkanocą 1943 r. Tadeusz Nowak został złapany na takiej pomocy przez niemiecką służbę ochrony – Werkschutz. 21 kwietnia został skazany na publiczną egzekucję przez powieszenie. W trakcie egzekucji lina zerwała się, dowódca Werkschutzu dobił polskiego bohatera strzałem z pistoletu. Ciało Tadeusza Nowaka, dla postrachu, powieszono na bramie zakładu. Według niektórych świadków zawieszono na nim tablicę z napisem „Ten Polak dawał Żydom chleb”.

Do takiej właśnie postawy, jak działania Tadeusza Nowaka, nawoływały polskie pisma konspiracyjne, a wśród nich socjalistyczne „WRN”, nr 18 z 28 września1942:

Za pomoc Żydom, którzy w znikomej ilości zdołali się wymknąć oprawcom, Niemcy wyznaczyli karę śmierci. Każdy uczciwy człowiek z pogardą traktuje te groźby, bo wie, że pomoc w nieszczęściu, ratowanie zagrożonego śmiertelnie bliźniego jest obowiązkiem silniejszym niż śmierć. Obowiązkiem każdego Polaka jest pomóc ofiarom niemieckiego bestialstwa (cytat za: Jan Żaryn, Polska wobec Zagłady, Ofic. Wyd. Volumen, Warszawa 2019, s. 243).


Większość z tysięcy osób, które udzieliły pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej nigdy nie została uhonorowana, a najprawdopodobniej nigdy nie będzie publicznie znana. IPN chce ich wszystkich uczcić cyklem filmów „Nie tylko Ulmowie”.

Kolejne odcinki prezentowane będą do końca maja w każdy piątek o godzinie 10.00.

Naukowcy oceniają, że Niemcy w czasie II wojnie światowej zamordowali za pomoc Żydom około tysiąca Polaków. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców okupowanych ziem polskich udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.
 

W załączniku przesyłam materiały graficzne do wykorzystania. Uprzejmie proszę o publikację informacji w Państwa mediach społecznościowych oraz portalach internetowych.

 

 

Pozdrawiam

Dariusz Skrzyniarz

Info od 10.04.2024

Szanowni Państwo,
W kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach rozpoczęła się IX edycji Kieleckiego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. 

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od kwietnia 2024 do marca 2025 r.

W programie przeglądu znajdują się filmy w reżyserii Jacka Bławuta, Roberta Glińskiego, Jonathana Glazera, Thora Kleina, Jana Komasy, Marcina Koszałka, Krzysztofa Łukaszewicza, Michała Rogalskiego, Tadeusza Syki i Rafała Wieczyńskiego. Poruszają one problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).

Projekt został objęty patronatem medialnym przez TVP 3 Kielce, Radio Kielce SA, Radio eM Kielce i Echo Dnia.


Terminarz IX edycji przeglądu filmów fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”:

1.         „Golgota wrocławska”, reż. Jan Komasa, 2008 r. – 16.04.2024
2.         „Raport Pileckiego”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2023 r. – 21.05.2024
3.         „Czerwone maki”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2024 r. – 11.06.2024
4.         „Biała odwaga”, reż. Marcin  Koszałka, 2024 r. – 16.07.2024
5.         „Ciotka Hitlera”, reż. Michał Rogalski, 2021 r. – 20.08.2024
6.         „Orlęta, Grodno’39”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2022 r. – 17.09.2024
7.         „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. Rafał Wieczyński, 2009 r. – 15.10.2024
8.         „Orzeł. Ostatni patrol”, reż. Jacek Bławut, 2022 r. – 12.11.2024
9.         „Figurant”, reż. Robert Gliński, 2023 r. – 10.12.2024
10.       „Strefa interesów”, reż. Jonathan Glazer, 2024 r. – 28.01.2025
11.       „Powstaniec 1863”, reż. Tadeusz Syka, 2024 r. – 11.02.2025
12.       „Geniusze”, reż. Thor Klein, 2021 r. – 11.03.2025

 

Pozdrawiam

Dariusz Skrzyniarz

Asystent prasowy

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach

tel. 696 826 381

kom. 791 945 177

kom. 600 176 077

kielce.ipn.gov.pl

bottom of page