top of page

Wycieczka: Hiszpania i Lazurowe Wybrzeże  12 – 20.04.2023

80-osobowa Grupa Turystów z Polski, w tym 34-osobowa Grupa z Kielc przebywała na 9-dniowej wycieczce autokarowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hiszpanii, gdzie w pierwszym dniu zwiedziliśmy zabytkowe stare miasto i katedrę św. Feliksa w Gironie. Następnego dnia był relaksujący spacer po ukwieconym  i z ogromną ilością kaktusów - ogrodzie botanicznym Pinya de Rosa w Blanes. Kolejna atrakcja to podziwianie twórczości malarskiej Salwadora Dali w Muzeum w Figueres. Kolejno na wybrzeżu Costa Brava w Tossa de Mar oglądaliśmy starówkę i ruiny XII wiecznego zamku z pięknym widokiem na rozległą zatokę z wypoczywającymi na plaży wielu osobami. Wieczorem po obfitej obiadokolacji uczestniczyliśmy w pokazie narodowego tańca hiszpańskiego – flamenco.  Kolejny dzień – niedziela, to już Barcelona. Tu: Sagrada Familia czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego, której budowę rozpoczęto w 1882r. i w dalszym ciągu świątynia jest w budowie. Po obejrzeniu świątyni ze wszystkich stron udaliśmy się na deptak Las Ramblas podziwiając zabytki, posągi m.in. posąg Kolumba oraz byliśmy na Stadionie FC Barcelona. Dalszy program wycieczki to wyjazd z Hiszpanii na Lazurowe Wybrzeże. Pierwszy punkt zwiedzania to Cannes (Francja) – słynące z międzynarodowego festiwalu filmowego. Kolejnym miastem była Nicea ze żwirowymi plażami i prawdziwie lazurowym kolorem wody. W godzinach popołudniowych autokarem udaliśmy się do Monako, księstwa o pow. 2 km2, gdzie jest duże zagęszczenie wysokimi budynkami na zboczach skał a także sunące piękne samochody oraz kasyna.
Kolejny dzień to już Włochy: przeprawa statkiem do Portofino, następnie Genua - zwiedzanie starego miasta (Katedra San Lorenzo, Plac de Ferrari) oraz Groty di Borgio Verezzi. I tak dotrwaliśmy do przedostatniego dnia w którym zwiedzaliśmy Mediolan. Rozpoczęliśmy od Zamku Sforzów a następnie udaliśmy się do pięknej gotyckiej Katedry Narodzin św. Marii. Widok katedry imponujący. Katedra ta należy do największych kościołów na świecie z wieloma strzelistymi wieżyczkami i rzeźbami. Wewnątrz piękna marmurowa posadzka, „las” ogromnych kolumn i największe kolorowe witraże absydowe. Tu znajduje się relikwia Świętego Gwoździa z Krzyża.
W katedrze jest ponad 3 tys. rzeźb. Ogromne wrażenie robi rzeźba przedstawiająca św. Bartłomieja obdartego ze skóry, na ciele którego widać wszystkie mięśnie i ścięgna.
W tym dniu w Mediolanie zwiedziliśmy jeszcze okazały dworzec kolejowy i nowoczesną dzielnicę z wieloma oszklonymi wysokimi budynkami o przeróżnych kształtach.
Pełni wrażeń, po ponad 20-tu godzinach jazdy autokarem wróciliśmy do swoich domów.
Wycieczka była bardzo udana, co w dużej mierze było zasługą pilota Pana Bartka dobrego organizatora, przekazującego wiele informacji, ale także kierowców i słonecznej pogody. Zdjęć, jak każdy z wycieczkowiczów zrobiłam mnóstwo, ale nie sposób zamieścić wszystkich na stronie, a i wybór ich nie był łatwy. 

                          

Opis i foto:   Janina Łucak

bottom of page