top of page

Pokaz poruszającego dramatu wojennego pt. „Pani od polskiego” w reżyserii Radosława Piwowarskiego odbędzie się

we wtorek 9 września o godz. 18.00 w Kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Seans będzie częścią X edycji Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Film zostanie poprzedzony wstępem Marka Jończyka z Delegatury IPN w Kielcach. Wstęp wolny!

 

1942 rok. Kresy. Silna i niezależna Eliza rozpoczyna pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Tam poznaje Stacha – unikającego obowiązków, za to lubiącego kłopoty chłopaka, który staje się obiektem jej fascynacji i rodzącej się w niej wielkiej miłości. 

 

Stach zostaje jednak zesłany na roboty przymusowe na tereny III Rzeszy. Po jego wyjeździe, Eliza rodzi ich wspólne dziecko i wraz z niemowlęciem na rękach rusza śladami ukochanego. Odnajduje go we Frankfurcie i tam próbują przeżyć, mimo nieludzkich warunków i ciągłych upokorzeń. 

 

Eliza cały czas walczy o swoją godność, życie dziecka i – co najtrudniejsze – o miłość Stacha, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz w ogniu wojennej próby oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.

 

Zwiastun filmu

https://youtu.be/tUteclg2OFc?si=FkjyPp7d1naejTVB

X Przegląd Filmów Fabularnych „Historia w Filmie”

X Przegląd Filmów Fabularnych „Historia w Filmie” to wspólna inicjatywa Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od kwietnia 2025 roku do marca 2026 r. Proponujemy widzom dzieła znanych i cenionych reżyserów takich jak: Louise Archambault, Leon Buczkowski, Sebastian Buttny, Jan Holoubek, Andrzej Kotkowski, Krzysztof Krauze, Radosław Piwowarski, Andrzej Wajda, Dariusz Walusiak, Tomasz Wolski i Xawery Żuławski. Poruszają one problematykę walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach PRL. Każdy seans poprzedzony zostanie wstępem historyka, zaś po pokazie zapraszamy widzów do wspólnej dyskusji. Pokazy będą okazją do spotkania miłośników kina, poszerzenia wiedzy historycznej oraz przestrzenią do wymiany myśli o naszej przeszłości i sztuki filmowej.

 

Program kolejnych pokazów

  • 9 września 2025 – „Pani od polskiego”, reż. Radosław Piwowarski

  • 23 września 2025 – „Zakazane piosenki”, reż. Leonard Buczkowski

  • 7 października 2025 – „Doppelganger. Sobowtór”, reż. Jan Holoubek

  • 18 listopada 2025 – „Powidoki”, reż. Andrzej Wajda

  • 16 grudnia 2025 – „1970”, reż. Tomasz Wolski

  • 27 stycznia 2026 – „Przysięga Ireny”, reż. Louise Archambault

  • 24 lutego 2026 – „Święty”, reż. Sebastian Buttny

  • 24 marca 2026 – „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, reż. Dariusz Walasiuk

 

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze, o godzinie 18.00. Szczegółowe informacje w Kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5).

 

Organizatorzy: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Kino Fenomen

 

Patroni medialni: TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Echo Dnia i echodnia.eu, Radio eM Kielce

 

Wspierają nas: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Sieć Kin Studyjnych, Europa Cinemas

Copyright © 2016

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

 "Ponad Czasem"

Nr konta bankowego:

85 1240 4416 1111 0011 3218 4242

Kontakt: e-mail: ponadczasem.kielce@gmail.com, telefon: 570-001-202

  • Facebook
bottom of page