





CZAS NA KREATYWNOŚĆ
-
Pałacyk Zielińskiego
-
Dom Środowisk Twórczych
-
Zamkowa 5
-
wtorek
-
11.15 - 12.30
-
1 x w miesiącu
-
najbliższe spotkanie 23 maja 2017 r.
Prezentacja zdjęć ze spotkań w r.ak.2016/17
i Koncert rodzinny: Nina z córką Anną
W wybrany wtorek o godz. 11.15 w Domu Środowisk Twórczych czyli w Pałacyku Zielińskiego
odbywają się spotkania z cyklu „Czas na Kreatywność”.
To rodzaj „otwartej” sceny, gdzie studenci naszego uniwersytetu (czasem także zaproszeni goście) mogą zaprezentować własny program, np: opowiedzieć o ciekawej podróży, przedstawić program muzyczny lub poetycki, itp.
Każdy kto zdecyduje się na taką prezentację powinien wcześniej zgłosić temat do osoby prowadzącej – koleżanki Niny
by zarezerwować termin, tel. 570 001 202
Relacje ze spotkań Niny Łucak!
SEMESTR 2016/2017
UWAGA ZMIANY!!! INFORMACJE DOTYCZĄCE NOWYCH TERMINÓW
Czas na kreatywność
- daty podane
w harmonogramie są nieaktualne , nowe terminy są następujące: 15.11,13.12, 24.01, 21.02,
21.03, 23.05.
Za zmiany przepraszamy!
Spotkanie podsumowujące „Czas na kreatywność”
W dniu 23.05.2017 r. w Pałacyku Zielińskiego odbyło się ostatnie spotkanie podsumowujące – w ramach zajęć „Czas na kreatywność„.
Za zajęcia „Czas na kreatywność” w całości była odpowiedzialna kol. Janina Łucak. Dbała Ona nie tylko o zapewnienie prelegentów w poszczególnych terminach, ale także o odpowiednią obsługę techniczną i lokalową przy realizacji programów. W pierwszej części podsumowującego spotkania Prezes naszego uniwersytetu Janina Łucak przedstawiła prezentację ze zdjęciami wszystkich spotkań, jakie odbyły się w br. akademickim. A spotkań tych było 6 łącznie z dzisiejszym. I tak kolejno swoją kreatywność na scenie zaprezentowali:
1. Kol. Irena Danieluk przedstawiła wspomnienia z wycieczki do Chin,
2. Chór naszego uniwersytetu zaśpiewał kolędy na spotkaniu opłatkowym,
3. Kabaret „Trzeci bieg” przedstawił program słowno-wokalny z okazji Dnia Babci i Dziadka,
4. Grupa Literacka przedstawiła fragmenty z „Teatrzyku Zielona Gęś”,
5. Trzy Grupy: Turystyczna, Fotograficzna i Rękodzieła – pokazały swoje zdolności.
6. Kol. Nina Łucak również pokazała swoją kreatywność szczególnie w drugiej części Spotkania podsumowującego.
Kol. Nina Łucak zorganizowała Koncert rodzinny. Były więc piosenki śpiewane solo oraz w duecie ze swoją córką Anią i nie tylko po polsku. Usłyszeliśmy kolejno: piosenkę z rep. Czerwonych Gitar - w duecie, następnie solo Niny w piosence o miłości, solo Ani w słonecznej piosence. A potem niespodzianka, Nina zaśpiewała po czesku piosenkę z rep. Heleny Vondraczkowej, a Ania po angielsku z rep. Whitney Houston.
Sympatyczna wokalistka Ania z okazji zbliżającego się Dnia Matki złożyła wszystkim mamom życzenia, w szczególności swojej mamie, dedykując piękną piosenkę z rep. Magdy Dureckiej. Przesympatyczny duet zakończył Koncert rodzinny znaną piosenką z musicalu „Skrzypek na dachu”.
Oczywiście nie obyło się bez bisu, miłe wokalistki zaśpiewały znaną piosenkę z rep. Alicji Majewskiej.
W imieniu Zarządu i Samorządu Studenckiego oraz sympatyków spotkań „Czas na kreatywność” dziękuję za piękne kreatywne spotkanie, życząc sympatycznemu Duetowi wielu sukcesów artystycznych
i pomyślności w realizacji życiowych zamierzeń.
Przy okazji ostatniego spotkania „Czas na kreatywność” w imieniu wszystkich słuchaczy uczestniczących w spotkaniach składam Pani Prezes Janinie Łucak serdeczne podziękowania za zaangażowanie przy realizacji tych zajęć wraz z życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności w społecznej działalności.
Kazimiera Majkowska – sekretarz Zarządu





















21.02.2017 r.
Kolejny niezwykle sympatyczny poranek w DŚT z cyklu „Czas na kreatywność”. Tym razem Grupa Literacka z naszego uniwersytetu zaprezentowała fragmenty „Teatrzyku Zielona Gęś” według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w następującym składzie: Danuta Nawrot, Grażyna Wiewiór, Kazimiera Majkowska, Krystyna Barchan-Staroń, Nina Szymkiewicz, Ryszard Janaszek i Szymon Nobis.
Mgr Jadwiga Jermak, prowadząca seminarium z Literatury, niezwykle poetycznie poprowadziła cały spektakl. Studenci, grający poszczególne scenki świetnie poradzili sobie w prezentowanych rolach, a stosowny ich barwny, teatralny strój dopełnił odpowiedniego klimatu. Zaprezentowano m.in. „Zaczarowaną dorożkę” (Jadwiga, Ryszard, Szymon i Nina) „Destrukcyjny wpływ kobiet” (Danuta, Szymon, Ryszard i Nina) „Dramat zdradzonego mężczyzny” (Ryszard i Szymon). Kolejno, cztery studentki (Danuta, Kazimiera, Krystyna i Grażyna) przedstawiły liryczne spostrzeżenie poety - obrazu prawdziwej kobiety w pieśniach „Ocalić od zapomnienia”. Dopełnieniem była prezentacja, przez Panią Henrykę Bobińską, pięknych listów do „srebrnej” Natalii – żony K.I.Gałczyńskiego „List jeńca” i „Już kocham cię tyle lat”. Spektakl zakończył Pan Adam Barchan wierszem Jana Gajzlera „Ogród miejski w Kielcach”. Wszyscy wykonawcy wykazali się dużymi możliwościami aktorskimi i recytatorskimi. Dziękujemy.
Miłą niespodzianką był występ wokalny Pani Anny Bilskiej zaproszonej przez jej nauczycielkę Panią Henrykę Bobińską. Pani Anna Bilska, utalentowana młoda wokalistka zespołu Nova Bossa a także skrzypaczka, zaśpiewała kilka rosyjskich romansów. Usłyszeliśmy m.in.: „Kalitkę”, „Dzyń, dzyń, dzyń”, „Moje ognisko”, „Śnieżynkę” i „To były piękne dni”. Zapowiadającą i tłumaczącą te piękne romanse była Jej mama Pani Halina Bilska, która towarzyszyła córce z fortepianowym akompaniamentem muzycznym. Uzdolniony rodzinny duet zaprezentował się fantastycznie.
Dziękujemy za piękny nastrojowy koncert.
Występ Kabaretu "Trzeci bieg"
24.01.2017 r. (wtorek)
Dzisiejszy dopołudniowy Czas na kreatywność był wyjątkowy. Mogliśmy obejrzeć i usłyszeć wspaniały, niezwykle kreatywny występ Kabaretu „Trzeci bieg”, z programem pt. Będzie gadka o sprawach babci i dziadka, oczywiście z okazji Dnia Babci i Dziadka. Anna Krzyczkowska ze ŚUTW to autorka wszystkich tekstów zarówno mówionych jak i śpiewanych do wybranych przez nią melodii, a także scenarzystka i kostiumolog. Jej trafne spostrzeżenia dotyczące zachowań pań i panów w nieco późnym wieku, ujęte w proste słowa i wyborne rymy z dozą delikatnej pikanterii świadczą o niezwykłym talencie autorki. I nie są one złośliwe czy prześmiewcze z nieporadności seniorów, wręcz przeciwnie oddają całą prawdę z ich codziennego życia z dodatkiem stosownego humoru. Widownia z wdzięcznością wsłuchiwała się w treść śpiewanych piosenek, często zaskakujących, np. piosenka na melodię „Złotego pierścionka” gdzie usłyszany refren „Złoty pięćdziesiąt na bilet”, od razu wywołał uśmiech ponad 70 osobowej widowni. Ale niektóre piosenki zabrzmiały nostalgicznie, wręcz wywoływały melancholię, np „Modlitwa do ZUS-u.” Inne, już pierwsze słowa piosenek wywoływały rozbawienie, np. „ My jesteśmy tanie panie”, „Umówiłem się z nią na listopad”, „Na staruszkę z okieneczka panieneczka mruga”, czy „Mała niebieska tabletka”. A było ich ponad 20, więc zabawa była przednia. Scenariusz programu też pomysłowo skonstruowany, bo Anioł i Diabeł konwersując ze sobą przyglądają się z niebiańskiej przestrzeni seniorom, jak im się żyje na ziemi. Niesamowicie zabawne historie. W końcu Anioł i Diabeł stwierdzają, że całkiem fajnie jest na ziemi, seniorzy mają uniwersytety, kluby seniora, bale i to wszystko bardzo im się podoba. Decydują się dołączyć do seniorów właśnie w Kielcach.
Zakończenie programu zabrzmiało bardzo optymistycznie:
„…Przeżyć sto lat, przeżyć sto lat
by zobaczyć jak się zmieni świat,
Gdy nie będzie miał już wad”
Wykonawcy-seniorzy świetnie poradzili sobie w słowie mówionym jak i śpiewanym, wczuwając się w prezentowane role. Szczególnie w piosenkach oddali prawdziwy kunszt i finezję śpiewanego tekstu.
Kabaret wystąpił w następującym składzie: Anna Krzyczkowska, Teresa Gremba, Janusz Kubara, Nina Łucak, Jaga Machocka, Jolanta Majecka, Teresa Mróz i Grażyna Sygut.
Dziękujemy artystom i do zobaczenia podczas kolejnego występu.
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |

















Zdjęcia wykonali: Aleksandra Rzesiowska i Ryszard Opałko
13 grudnia 2016 r.
Pierwsze na naszym uniwersytecie spotkanie opłatkowe odbyło się w Pałacyku Zielińskiego i pierwszy, przy tej okazji był występ nowo powstałego Chóru. Ze świeczkami w dłoniach i śpiewem pięknej popularnej kolędy chór wprowadził nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Do śpiewu chórzystów dołączyła widownia. Tak było z kolejnymi kilkoma kolędami. To było piękne i uroczyste.
Chór zaprezentował się znakomicie
w następującym składzie: Nina, Teresa, Alicja, Łucja, Włodzimiera, Ania, Dorota i Krzysztof.
Nakryty białym obrusem stół z opłatkiem i świątecznymi wypiekami, przygotowany przez nasze studentki dopełnił uroku wyjątkowego spotkania. W miłym i świątecznym nastroju łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy wzajemnie życzenia.
Dla chórzystów za przygotowanie kolęd i piękny śpiew oraz dla koleżanek które włączyły się w przygotowanie stołu, przekazuję piękne podziękowanie od Zarządu. Dziękuję także za życzenia świąteczne od kreatywnej Grupy Studentów języka angielskiego, co widać na jednym ze zdjęć.
Wszystkim Studentom i Sympatykom „Czasu na Kreatywność” życzenia zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego 2017 Roku
składa Nina Łucak


Zdjęcie pokazuje
portyk wejściowy na teren Świątyni Lamy
(świątynia nazywana " Pałac Harmonii i Spokoju").
15.11.2016 r.
W tym dniu, w Pałacyku Zielińskiego odbyło się pierwsze spotkanie w roku akademickim 2016/17,
z cyklu „Czas na kreatywność”. Interesujący temat „Wspomnienia z wycieczki do Chin” przedstawiła koleżanka z naszego uniwersytetu Irena Danieluk. Barwnie opowiedziała
o swoich wrażeniach z wielu ciekawych miejsc w Chinach, prezentując odpowiednie zdjęcia. Pokazała m.in.:
-
Pałac Pokoju i Harmonii - jeden z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie
-
Świątynię Nieba - kompleks, który był odwiedzany przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, w czasie których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Cały kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
-
Letni Pałac, zwany "Ogrodami Naturalnej Harmonii", który urzeka rozmachem i przepychem, założony przez cesarza Qianlong w 1750 roku
-
Wielki Mur - uznany za jeden z cudów świata
-
Zakazane Miasto czyli Pałac Cesarski - wpisany na listę UNESCO, będący - rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing
-
Plac Niebiańskiego Spokoju, Mauzoleum Mao Zedonga i Parlamentu stojące przy największym publicznym placu świata, w kształcie prostokąta 300m x 800m
-
Świątynię Konfucjusza, powstałą w XI w., gdzie przez stulecia odbywały się egzaminy (bardzo trudne) na urzędników cesarskich
-
Fabrykę jedwabiu
-
Taoistyczna Świątynia Białych Obłoków - cichy klasztor, niegdyś największy ośrodek taoistyczny w północnych Chinach. Mieszka tam grupka mnichów. Świątynia stanowi główną siedzibę Chińskiego Towarzystwa Taoistycznego.
Nina Łucak
Semestr 1 - 2016 r.
CZAS NA KREATYWNOŚĆ
W każdy wtorek o godz. 11.00 w Domu Środowisk Twórczych czyli w Pałacyku Zielińskiego
odbywają sie spotkania z cyklu „Czas na Kreatywność”.
To rodzaj „otwartej” sceny, gdzie studenci naszego uniwersytetu (czasem także zaproszeni goście) mogą zaprezentować własny program, np: opowiedzieć o ciekawej podróży, przedstawić program muzyczny lub poetycki, itp.
Każdy kto zdecyduje się na taką prezentację powinien wcześniej zgłosić temat do osoby prowadzącej – koleżanki Niny
(w każdy wtorek po prezentacji w danym dniu), by zarezerwować termin, bo chętnych jest sporo.
Relacje ze spotkań Niny Łucak!
A może
tu jest miejsce właśnie dla Ciebie?
Kreatywnie! Śpiewając!
Kto załatwił scenę dla nas?
Kto zaprosił gości za nas?
Kto? No powiedz kto? O... O... O... O...
Kto zagaił, podziekował?
Kto dyplomy wydrukował?
Kto? No powiedz kto? O... O... O... O...
Tak bardzo sie starałaś
By otworzyć serca nam!
Tak bardzo poświecałaś,
Dziękujemy!
Jesteś Pierwszą z Dam!




31 maja 2016r. godz. 11.00 (wtorek)
„Przeżyjmy to jeszcze raz”
Ostatnie spotkanie z cyklu „Czas na kreatywność” odbyło się pod hasłem „Przeżyjmy to jeszcze raz”. Program obejmował powtórkę wszystkich programów zaprezentowanych na scenie Domu Środowisk Twórczych przez cały semestr. A różnorodność była dość duża, o czym świadczyły tytuły programów i zdjęcia, m.in. „Muzycznie o miłości”, „Warto marzyć”, „Podróże kresowe” czy „Ogrodowe fascynacje”.
W sumie tych zrealizowanych programów było 12. Zdjęcia
z poszczególnych programów przeplatane znanymi piosenkami śpiewanymi chóralnie przez publiczność przywołały wspomnienia i wprowadziły miły nastrój. Finałową piosenką programu była piosenka wakacyjna. Publiczność spisała się na medal. Wszyscy pokazali, że umieją pięknie śpiewać. Tak więc, już są potencjalni kandydaci do chóru.
W trakcie prezentowanego programu swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor DŚT Pan Ryszard Pomorski. Wręczając dyrektorowi stosowny dokument podziękowania i kwiaty, wszyscy studenci wyrazili radość za pomoc i życzliwość w minionym semestrze. Dyrektor zapewnił, że w kolejnym roku nie widzi przeszkód do gościnnego korzystania ze sceny DŚT. Radość studentów nie miała końca, były owacje na stojąco, odśpiewane „100 lat”
i tańce. Jednym słowem było wesoło i na luzie.
Prezentację ze zdjęciami i tekstami piosenek do dzisiejszego programu przygotowała koleżanka Ewa Polak-Pietraszek. W imieniu wszystkich studentów pięknie Jej dziękuję za profesjonalizm i wielką życzliwość.
Przemyślenia: Podejmując się poprowadzenia sekcji „Czas na kreatywność” chciałam zaktywizować studentów naszego uniwersytetu. Uważam, że w każdym człowieku jest ogromny potencjał możliwości, którymi warto dzielić się z innymi. Pozyskanie sceny w tak magicznym miejscu jakim jest DŚT uważam za duży sukces. Jednak brak chętnych na prezentowanie dowolnego programu na scenie ze strony naszych studentów i niestety niska frekwencja na widowni, już nie jest sukcesem. By sekcja ta mogła istnieć w bieżącym semestrze, czyniłam skuteczne starania zapraszając różnych gości, ale przecież nie o to mi chodziło. Zatem
w przyszłym roku akademickim spotkania „Czas na kreatywność” będą prezentowane tylko jeden raz w miesiącu. Jeśli nikt nie zgłosi się z naszych studentów, spotkanie takie nie odbędzie się. Apeluję więc do wszystkich studentów o zgłaszanie się i pokazywanie swoich możliwości, talentów i pasji.
Do października jest dużo czasu. Liczę na dużą aktywność.
Z wakacyjnymi pozdrowieniami,
Nina Łucak
24 maja, godz. 11.00
Program pt. „Obraz Matki w literaturze światowej” przygotowany przez członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych pod przewodnictwem Pani Zyty Trych, przybliżył artyzm wielkich poetów.
Cytowano więc wiersze Tadeusza Różewicza, ks. Jana Twardowskiego, Wiesława Kota, Anny Kamieńskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,Stanisława Kaczora, ks. Janusza Pasierba, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Otto Grinkiewicza, Józefa Czechowicza oraz Adama Mickiewicza
i Karola Wojtyły.
Wśród występujących znaleźli się: Zyta Trych, Krzysztof Nawrot, Zofia Korzeńska, Dorota Putowska, Helena Kowaluk, Halina Karczewska, Ela Janota, Ania Lachnik, Ela Goraj, Marianna Piotrowska, Wanda Chatys, Zuzanna i Norbert Samulakowie oraz Ryszard Rumas, który zręcznie na akordeonie, w strofy poezji wplatał dźwięki pieśni i znanych melodii.
Genezę Dnia Matki a także znaczenie dosłowne i metaforyczne różnych matek (np. Matka-Polka, Matka-Ziemia, Matka-Boska) przedstawiła Pani Maria Salus.
Ponad godzinny program, z jakże pięknymi refleksyjnymi wierszami sięgającymi do wnętrz słuchaczy, wywołał wiele wspomnień związanych z własną kochaną i kochającą Matką. Dziękujemy Poetom i członkom TPSP.




26.04.2016 r. (wtorek)
X spotkanie z cyklu „Czas na kreatywność”.
Kabaret „Trzeci bieg” w składzie: Anna Krzyczkowska, Teresa Gremba, Janusz Kubara, Nina Łucak, Jaga Machocka, Jolanta Majecka, Teresa Mróz i Grażyna Sygut - przedstawił, bliski nie tylko seniorom, temat
pt. „Poczekalnia czyli program rehabilitacyjno-zdrowotny”.
To autorski program Anny Krzyczkowskiej,
w całości jej scenariusz i świetne jej tekstyo służbie zdrowia i pacjentach.
Były pospolite dialogi pacjentów oczekujących
w kolejce do lekarza, ale też trafne spostrzeżenia
o lekarzach i służbie zdrowia oraz przeróżnych zachowaniach pacjentów.
A wszystko ujęte w rymy wierszy oraz wielu piosenek (ponad 20), wyśpiewanych w większości solo przez utalentowanych studentów - seniorów. Nie sposób przytoczyć wszystkie teksty, jednak zacytuję
fragment:
„Nam służba zdrowia służyć przestała
Bo teraz torem przeszkód się stała,
Kto zachoruje, zaraz się dowie
Żeby to przeżyć – trzeba mieć zdrowie!”
Na zakończenie programu autorka dała receptę na zdrowie, cytuję fragment:
„Zawsze uśmiech miej na twarzy
I się nie wstydź ciągle marzyć,
Wyrzuć z głowy wszelkie troski
I zachowaj spokój boski!”
W trakcie programu widać było uśmiech na wszystkich twarzach. Tak więc kabaret spełnił swoją misję wnosząc wiele radości i dobrego nastroju, wśród licznie zgromadzonej publiczności - studentów
i sympatyków naszego uniwersytetu.
Dziękujemy Kabaretowi „Trzeci bieg” za ponad godzinną śmiechoterapię.
Autorce Annie Krzyczkowskiej gratulujemy talentu
i życzymy niewyczerpanych pomysłów. Już dziś zapraszamy do nas z kolejnym
programem.





10.05.2016 godz. 11:00
Marianna Piotrowska, koleżanka z naszego uniwersytetu, przedstawiła program „Ogrodowe fascynacje”. W tym wdzięcznym temacie Marianna pokazała wiele pięknych, barwnych zdjęć z wielu stron świata ze stosownym komentarzem. Mogliśmy zobaczyć piękne ogrody w stylu angielskim, francuskim, włoskim również z Watykanu, a także japońskim. Niezwykłą ciekawostką były zdjęcia ogrodu ogromnej przestrzeni z Dubaju w stylu nowoczesnym: aleje
z wiszącymi koszami kwiatów, ustawione różne przedmioty kwiatowe np. samochód z kwiatów, dom z kwiatów
i oczywiście mnóstwo zwierząt i ptaków kwiatowych, wśród których wyróżniały się kolorowe pawie. Wrażenie niesamowite.
Marianna sama uprawia działkę, to jej hobby i podzieliła się efektami swej pracy. Zobaczyliśmy zdjęcia jej działki, a było co oglądać: piękne kwiaty, krzewy, zioła i drzewa, a nawet oczko wodne z fontanną i oczywiście piękny domek. Na zadawane pytania Marianna udzielała fachowych odpowiedzi. Profesjonalistka.



19.04.2016r.
IX spotkanie z cyklu „Czas na kreatywność”.
Grupa Wokalna „Przyjaciele” w składzie: Nina Łucak, Teresa Mróz, Danuta Miszczuk i Wojciech Materek - energetycznym KONCERTEM uczciła jubileusz pięciolecia swojej działalności na scenie „otwartej” w Domu Środowisk Twórczych. Zaprezentowany repertuar pokazał jak na przestrzeni 5 lat, różnorodne były programy tej Grupy. Było wesoło, nostalgicznie ale i tanecznie. Koncert, Grupa Wokalna rozpoczęła piosenką jubileuszową, specjalnie napisaną na tę okoliczność. Potem zabrzmiały dźwięki kilkunastu piosenek m.in. takich jak: „Kilkadziesiąt
mieć lat to nie grzech”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Marina”, „Tańcz mnie”, „Swaj”, „O mnie się nie martw”, „Szczęście”, „Żeby szczęśliwym
być”. Po takim koncercie zrobiło się bardzo radośnie i przyjaźnie wśród licznie zgromadzonej publiczności. Dziękujemy Grupie za wniesienie tak
dużej dawki pozytywnej energii.
Z okazji Jubileuszu życzymy Grupie Wokalnej „Przyjaciele” wielu sukcesów artystycznych, nie tylko na scenach kieleckich.




12.04.2016 r. (wtorek)
VIII spotkanie z cyklu „Czas na kreatywność”. Dwie Panie: Teresa Janecka i Zofia Nowak - podróżniczki, bardzo zajmująco opowiedziały
o barwnym Maroku. Poruszyły historię tego kraju, a także sytuację społeczną, gdzie jest pięknie, egzotycznie ale bardzo biednie (ponad 40 % to analfabeci). Cała nadzieja na poprawę życia Marokańczykóww 50-letnim królu Mahomedzie VI. Podróżniczki zwiedziły Agadiri, Marrakesz, były na suku czyli targu i z karawaną wybrały się na Saharę. Do egzotycznej roślinności należą szafran, róża damasteńska oraz mnóstwo palm kokosowych
i drzewa arganowe z owoców których wyrabia się olej arganowy. Religia to islam. Stolicą jest Rabat. Język urzędowy: arabski. Wszystkie informacje Panie poparły zdjęciami. Całość programu dopełniły oryginalne stroje, w których obie Panie wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością.




5.04.2016 godz. 11.00 - „Opera a operetka” - bardzo interesujący program słowno-muzyczny przygotowany specjalnie dla Studentów i Sympatyków naszego uniwersytetu przez mgr Małgorzatę Religę.
Pani Małgorzata Religa barwnie przedstawiła informacje o podobieństwach i różnicach dwóch gatunków muzyki scenicznej oraz ich genezę. Poparła przykładami najbardziej znanych dzieł muzycznych. Usłyszeliśmy zatem fragmenty z opery: „Nabucco”, „Orfeusz w piekle”, „Zaczarowany flet” oraz fragmenty operetki wiedeńskiej „Nad pięknym modrym Dunajem”. Usłyszeliśmy też piękny śpiew Marii Callas. To było bardzo miłe i pouczające spotkanie, zachęcające do obejrzenia całych dzieł scenicznych na żywo. Dziękujemy Pani Małgosi.

8.03.2016r. (wtorek)
"Baśniowa kariera Poli Negri" - to tytuł programu przygotowany bardzo starannie przez P. Annę Wąsowską. Pola Negri, aktorka teatralna i filmowa, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc (m.in.Rudolfa Walentino, Charlie Chaplina), żyła 90 lat. Barwny życiorys Poli Negri, jedynej Polki której udało się podbić światowe kino,
P. Ania opowiedziała bardzo zajmującoi ciekawie. Na tle wyświetlanych zdjęć pokazała się, niemal jak żywa Pola, w którą wcieliła się P. Ewa Kubala, a później dołączył do niej ”Rudolf”. Zdjęcia są tego odzwierciedleniem. Dziękujemy i czekamy na kolejne prezentacje przygotowane przez Panią Annę Wąsowską.



8.03.2016r. (wtorek) godz. 11.00
Program "Spacerek ze starszym panem" czyli spotkanie z poezją i pięknym słowem Pana Krzysztofa Nawrota. Po ogólnym złożeniu życzeń wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet Pan Krzysztof ruszył z lawiną opowieści starszego pana i o starszym panu. Licznie przybyłym studentom (ponad 50 osób na widowni) sprawił wiele radości opowiastkami swojego autorstwa, które kończyły się zawsze żartobliwą puentą.Brawo Panie Krzysiu!
1.03.2016 r. (wtorek) godz.11.00
„Podróże kresowe" - program Mariana Orlińskiego - podróżnika i wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich. Przez ponad godzinę P. Marian Orliński
w interesujący sposób opowiadał o ciekawych podróżach na wschodnie ziemie za naszą granicą. Wyświetlał też zdjęcia z pobytu na Kresach. Były więc zdjęcia pokazujące Lwów, Drohobycz, Łuck, Staryj Sambor, Uzgorod. Swoją prezentacją P. Marian Orliński wniósł wiele ciekawych wrażeń i inspiracji wśród licznie zgromadzonej publiczności – studentów i sympatyków naszego uniwersytetu, którzy wyrazili chęć wyjazdu
w prezentowane miejsca.


23.02.2016 r
III spotkanie z cyklu „Czas na kreatywność” to program pt. „Teatr uczy nas życia” zainicjowany przez Zytę Trych, która jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, honorowym członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego i autorką książki o teatrze pt. „Obszar zaczarowanej baśni”. Znakomite i wyjątkowe fragmenty tej książki równie znakomicie i urokliwie zaprezentował aktor kieleckiego teatru Pan Andrzej Cempura znany nie tylko ze sztuk teatralnych ale też z cyklicznego programu telewizyjnego „Seniorada”.
W programie tym gościł także dyrektor TVP3 Kielce Pan Marek Mikos, autor książki pt. „Z butami do nieba” o nieżyjącym wieloletnim dyrektorze Teatru im. S. Żeromskiego Piotrze Szczerskim. Piękna książka
i piękna wspomnieniowa mowa Pana Marka Mikosa.
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru jakże wymownym słowem ramowym całość dopełnił Pan Marek Wołoch - wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego. Pani Zyta Trych zręcznie poprowadziła cały program poprzez własne wspomnieniowe związk z kieleckim teatrem od dziecięcych lat po becne czasy.
Również Pani Maria Salus wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w niebanalny sposób przedstawiła wyszukane „perełki” o teatrze.Zaprezentowany program wniósł wiele odsłon mocy teatru dla zauroczonej prezentacją, publiczności – studentów i sympatyków naszego uniwersytetu. Prawdziwa uczta literacka dla ducha.
16.02.2016 r
II spotkanie z cyklu „Czas na kreatywność” to program „Warto marzyć” czyli spotkanie z poezją Marzeny Kasprowicz i piosenką Briana Lexusa. Para seniorów mieszkająca w Anglii za sprawą P.Marzeny – Polki i Pana Briana gościnnie wystąpiła na naszej scenie. Wyrazistość i wrażliwośćzawarta w poezji P.Marzeny poruszyła serca i wyobraźnię licznie przybyłej publiczności. To co w sercu to i w słowie. Dopełnieniem i ukwieceniem czytanych wierszy były piosenki wykonane przez P.Briana jego ciepłą barwą głosu. Para angielska zyskała wielką sympatię publiczności
i przekonała, że warto marzyć. Mamy nadzieję na powtórne zaprezentowanie się tych utalentowanych artystów na naszej scenie. Będziemy cierpliwie czekać.


9.02.2016r.
Uroczyste otwarcie sceny z cyklu „Czas na kreatywność” dla studentów Kieleckiego Uniwersytetu III Wieku „Ponad Czasem” oraz gości zaproszonych odbyło się w magicznym Domu Środowisk Twórczych.
Pierwsze takie spotkanie uświetniła swoim muzycznym występem Grupa Wokalna Przyjaciele, wśród których są osoby z Zarządu naszego uniwersytetu. Program „Muzycznie o miłości”
z piosenkami miłosnymi i „tkliwego serca” był jakże trafionym tematem na tę okoliczność, zważając na ostatni dzień karnawału i bliskie „walentynki”. Sympatyczni wykonawcy w składzie: Nina Łucak, Teresa Mróz, Danuta Miszczuk i Wojciech Materek porwali publiczność nie tylko do wspólnego śpiewania ale i tańca. Dziękujemy Grupie Wokalnej Przyjaciele i niecierpliwie oczekujemy na kolejny ich występ. Kto nie był, niech żałuje.